środa , 25 styczeń 2023
Home » Aktualności » Sprawy Gminy » Zbliżający się weekend będzie dla nas bardzo ciężki. Wszystko za sprawą nadchodzącej wichury.

Zbliżający się weekend będzie dla nas bardzo ciężki. Wszystko za sprawą nadchodzącej wichury.

Przeżywamy 49 dzień 2022 r. Przed nami nieco ponad 10 kolejnych miesięcy tego roku. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny okres nie był gorszy od tego który minął.

Piątek jest 59 dniem kalendarzowej Zimy. Pogoda będzie poprawna, ale już dzisiaj wieczorem nadejdzie do nas kolejna silna wichura. Ta kolejna wichura potrwa do jutra do późnych godzin nocnych. Patrząc w prognozy pogody widzimy, że już teraz możemy się spodziewać wyraźnego i dłuższego ocieplenia. Nocą temperatura będzie na plusie lub niewielkim minusie, za dnia będzie z kolei na plusie oraz na wyraźnym plusie. Temperatura może okresami przekroczyć +10oC. Przechodzić jednak będą dosyć często opady deszczu. Taka pogoda ma się utrzymać do …. końca marca br.! A więc do wiosny. Tymczasem już w najbliższą sobotę nadciągnie do nas silniejsza wichura od tej z dnia dzisiejszego. Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 2 godziny,16 minut i 3 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 23 990!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( piątek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 5 519 282  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosły 109 509 osób! Przybyło: 304 zmarłych!!! ( są to dane za czwartek ).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa V fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** Dawno temu słowo ,,luty’’ po staropolsku oznaczało mroźny, srogi, okrutny i zły. To prawda, że potrafi być najzimniejszy i najbardziej dokuczliwy ze wszystkich miesięcy w roku. Ale czy upływający czas nie zmienił dla współczesnego pokolenia obrazu tego miesiąca? Stare ludowe porzekadło mówi, że – „Czasem luty się zlituje, że człek niby wiosnę czuje, ale czasem tak się zżyma, że człek prawie nie wytrzyma”. Luty więc pod wieloma względami może być …. . No właśnie, może być i jest rozmaity i nieprzewidywalny. A my musimy brać tą rzeczywistość taką jaka ona będzie. W bieżącym roku luty dał nam wszystkiego po trochu – i lekką zimę z mrozem, ale również piękne i ciepłe dni czego w ostatnich dniach doświadczamy. Dominują jednak porywiste wiatry.   Pogoda w bieżących dniach spełnia wszelkie znamiona Przedwiośnia. Ponure dni coraz częściej ustąpiły miejsca dniom pełnym słońca, ciepła i radości.  W takim klimacie przychodzi nam przeżywać kolejny tydzień roku a jednocześnie w pierwszy tydzień zimowych ferii.

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami będzie mijał miesiąc luty. Widzimy więc w jak szybkim tempie przeżywamy 2022 rok.

Serdecznie witamy naszych czytelników w piątek 18 lutego br. – w 59 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 49 dniem roku, a do jego końca pozostały 316 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +6oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +10oC, w tej chwili wynosi około +6oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +7oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 733 – 741 mmHg, wiatr osiągnie siłę 6 – 20 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 58 – 81%, prawdopodobieństwo opadów 80%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.16, zaś zmierzch około godz.: 17.42.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.49 zajdzie natomiast o godz. 17.09 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 10 godzin, 19 minut i 32 sekundy. Noc będzie więc miała 13 godzin, 40 minut i 28 sekund. Dzisiejszy dzień jest 2 godziny, 16 minut i 3 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 3 godziny i 28 minut i 12 sekund. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

18 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 6 godzin, 4 minuty i 2 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 2 godziny, 16 minut  i 3 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Konstancja, Sylwan  oraz  Agapit, Agnieszka, Albert, Aleksander, Andrzej, Antoni, Bernadeta, Flawia, Flawian, Flawiusz, Franciszek, Gertruda, Haralampiusz, Heladia, Heladiusz, Jan, Klaudiusz, Konstantyna, Kosma, Lucjusz, Łucjusz, Maksym, Marcin, Mojżesz, Symeon, Wespazjan, Więcesława, Wilhelm.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Nie mogę nikogo nauczyć czegokolwiek. Mogę jedynie sprowokować do myślenia”. 

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,W lutym wiele wody – całe lato bez pogody”.                                     

Za nami jest już ,,czarny” dzień kolejnego tygodnia roku, dzień z wielką wichurą. Ewentualne akcenty zimowe w pogodzie coraz częściej wypierane będą przez pierwsze oznaki Przedwiośnia i Wiosny. Prawda jest taka, że obydwie te pory nadchodzą. Są to dla nas dobre wiadomości. Efekt cieplarniany z którym mamy na pewno do czynienia nie wróży na naszą przyszłość nic dobrego. I to musi nas martwić. Sami jednak sobie zgotowaliśmy ten los – zwłaszcza w ostatnim 100-leciu. Dlatego coraz częściej występujące zjawiska ekstremalne będą zdarzać się coraz częściej. Czy w zakresie samozagłady świat się opamięta? I co najważniejsze – jak powstrzymać te postępujące apokaliptyczne zmiany?

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego piątku.

Redakcja