poniedziałek , 26 wrzesień 2022
Home » Aktualności » Sprawy Gminy » Przed nami trudny czwartek. Wszystko za sprawą niżu Dudley.

Przed nami trudny czwartek. Wszystko za sprawą niżu Dudley.

Przeżywamy 48 dzień 2022 r. Przed nami nieco ponad 10 kolejnych miesięcy tego roku. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny okres nie był gorszy od tego który minął.

Czwartek jest 58 dniem kalendarzowej Zimy. Pogoda będzie katastrofalna – deszcz, burze, błyskawice i grzmoty. A wszystko w ,,objęciach” potężnej wichury która potrwa do późnych godzin nocnych. Patrząc w prognozy pogody widzimy, że już teraz możemy się spodziewać wyraźnego i dłuższego ocieplenia. Nocą temperatura będzie na plusie lub niewielkim minusie, za dnia będzie z kolei na plusie oraz na wyraźnym plusie. Temperatura może okresami przekroczyć +10oC. Przechodzić jednak będą dosyć często opady deszczu. Taka pogoda ma się utrzymać do …. końca marca br.! A więc do wiosny. Tymczasem już w najbliższą sobotę nadciągnie do nas silniejsza wichura od tej z dnia dzisiejszego. Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 2 godziny,12 minut i 27 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 29 229!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( czwartek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 5 495 615  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosły 109 205 osób! Przybyło: 316 zmarłych!!! ( są to dane za środę ).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa V fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** Przeżywamy kolejny tydzień tego roku. Środa była przeuroczym dniem – słonecznym i ciepłym. W trakcie jego trwania, za sprawą rozpromienionego słońca mogliśmy zaznać smaku prawdziwej wiosny. Temperatura przekraczała +10oC.

Niestety w dniu dzisiejszym mamy załamanie pogody. A jak jest i jak będzie to każdy z nas zobaczy. Powoli wchodzić będziemy w okres przedwiośnia, dni są już coraz dłuższe. W sposób naturalny będziemy więc mieli więcej czasu na spacery. Informacja dnia jest taka, że od kalendarzowej wiosny dzielą nas niespełna 33 dni!!! Rozpoczynamy więc nasze wiosenne odliczanie. Pamiętajmy jednak, że nasze dziadki powiadały: ,,Gdy luty ciepły i o wodzie, wiosna późna i o chłodzie”.

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami będzie mijał miesiąc luty. Widzimy więc w jak szybkim tempie przeżywamy 2022 rok.

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek 17 lutego br. – w 58 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 48 dniem roku, a do jego końca pozostały 317 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +6oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +11oC, w tej chwili wynosi około +8oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +9oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 725 – 736 mmHg, wiatr osiągnie siłę 5 – 60 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 51 – 80%, prawdopodobieństwo opadów 100%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.18, zaś zmierzch około godz.: 17.40.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.51 zajdzie natomiast o godz. 17.07 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 10 godzin, 15 minut i 56 sekund. Noc będzie więc miała 13 godzin, 44 minuty i 14 sekund. Dzisiejszy dzień jest 2 godziny, 12 minut i 27 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 3 godziny i 34 minut i 2 sekundy. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

17 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 6 godzin, 7 minut i 27 sekund i dłuższy od najkrótszego o 2 godziny, 12 minut  i 27 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Aleksy, Łukasz, Zbigniew  oraz  Aleksja, Anastazy, Bartłomiej, Benedykt, Bonfilia, Bonfiliusz, Donat, Faustyn, Fintan, Flawian, Franciszek, Gerard, Hermogenes, Hugo, Izydor, Jan, Julian, Klemens, Konstanty, Marianna, Michał, Niegowoj, Piotr, Polichroniusz, Reginald, Romulus, Sylwan, Sylwin, Sylwina, Teodulf, Wilhelm.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Jest jedno słowo, które oznacza dobrego managera – zdecydowanie”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Luty ciepły obiecuje, wiosny zimnej nie daruje”.

A czy pamiętają Państwo cóż to takiego Przedwiośnie? No to przypominamy – jest to okres w kalendarzu, który występuje w okresie pomiędzy zimą i wiosną, tak dokładnie mówiąc przedwiośnie ma w sobie trochę zimy i trochę wiosny. I tak na dobrą sprawę wszystko się wtedy może zdarzyć. Co prawda, temperatury dla przedwiośnia wahają się w przedziale od 0-5oC, nie oznacza to jednak, że przymrozki nie są wykluczone. Ewentualnie zalegające w tym okresie śniegi topią się a spod ostatnich jego resztek wyrastają …. przebiśniegi.  W okresie przedwiośnia do życia po zimowym śnie budzi się cała przyroda. To wszystko czeka nas już niebawem. Żyć – nie umierać. Obyśmy tylko zdrowi byli.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego czwartku.

Redakcja