środa , 5 październik 2022
Home » Aktualności » Przeżywamy zimny zimowy długi weekend, pierwszy w 2022 r.

Przeżywamy zimny zimowy długi weekend, pierwszy w 2022 r.

Przeżywamy 8 dzień Nowego Roku 2022 r. Przed nami niemal cały rok kolejny. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny rok nie był gorszy od tego który minął.

Sobota jest 18 dniem kalendarzowej Zimy. Z rana za oknem mamy mroźny poranek. Za nami mroźna noc, przed nami mroźny dzień. Patrząc w prognozy pogody widzimy, że chłodniejsze ( zimowe ) dni utrzymają się co najwyżej do najbliższego poniedziałku. I tak do lutego. A dzisiaj termometry nad ranem wskazywały aż – 3oC!!!

Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 16 minut i 26 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 10 900!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( sobota rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 4 202 090  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 99 720 osób! Przybyło: 292 zmarłych!!! ( są to dane za piętek).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa IV fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** I jak tam przebiega Państwu pierwszy a zarazem ostatni świąteczny długi weekend w I kwartale 2022 r.? Trochę na te dni nam przymroziło. W ślad za taką pogodą musiało iść nasze lepsze samopoczucie niż jeszcze było to niedawno. Niestety po bieżącym weekendzie pozostaną nam już do samej Wielkanocy tygodnie w układzie 5+2. A więc – 5 dni praca i nauka, 2 dni weekendu. Rekompensatą dla nas będą coraz dłuższe dni, oraz perspektywa tego, że zbliżać się będzie szybkimi krokami Wiosna. I ważna informacja w tym względzie – dzisiejszy dzień jest już o ponad kwadrans dłuższy od najkrótszego dnia w roku. Idzie więc ku dobremu. No to, byle do wiosny!

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami biegnie miesiąc styczeń. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy w 2022 rok.

Serdecznie witamy naszych czytelników w sobotę 8 stycznia br. – w 18 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 8 dniem roku, a do jego końca pozostało 357 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 18 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -2oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około -1oC, w tej chwili wynosi około -1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -4oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 745 – 743 mmHg, wiatr osiągnie siłę  4 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 57 – 52%, prawdopodobieństwo opadów 0%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.05, zaś zmierzch około godz.: 16.40.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.42 zajdzie natomiast o godz. 16.02 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin, 19 minut i 55 sekund. Noc będzie więc miała 15 godzin, 40 minut i 5 sekund. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 16 minut i 26 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 7 godzin i 25 minut i 2 sekundy. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

8 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 3 minuty i 39 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 16 minut  i 26 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Erhard, Seweryn, Wawrzyniec  oraz  Albert, Apolinary, Heladia, Heladiusz, Laurencjusz, Laurenty, Maksym, Mroczysław, Mścisław, Teofil.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Szczęście to świadomy wybór – nie automatyczna reakcja”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy w styczniu woda huczy, to na wiosnę mróz dokuczy”.

Trwa zima. Nie licząc kilku epizodów, w tym roku jest to jednak zima bez wielkich jej uroków. Co prawda do tej pory nie brakowało zarówno mrozu jak i śniegu.  W zakresie temperatur możemy mówić o tym, że mieliśmy noce i wieczory z lekkim mrozem. Śniegu również mieliśmy co-nieco. Czy jednak spadnie większy śnieg tego nie wiemy? Czy taka pogoda utrzyma się do końca stycznia? Do końca lutego? A może do samej wiosny. Odpowiedź brzmi jednoznacznie – trudno wyrokować. Ale patrząc na mapy pogodowe trzeba powiedzieć – szanse są niewielkie.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej soboty.

Redakcja