piątek , 12 sierpień 2022
Home » Aktualności » Meteorologiczna, astronomiczna a potem kalendarzowa. Taka jest kolej rzeczy.

Meteorologiczna, astronomiczna a potem kalendarzowa. Taka jest kolej rzeczy.

Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż. Zanim jednak one nastaną przyjdzie nam pożegnać się z Jesienią i powitać Zimę. Stanie się to już niebawem, jeszcze w czasie przedświątecznym. Uprawnione jest więc stwierdzenie, że zmiana pór roku jest od nas o maleńki kroczek.  W końcowym okresie jest również skracanie się długości dnia na korzyść nocy. Tak, tak – czeka nas chwilowy ,,zastój” a potem dnia zacznie przybywać. Najpierw o ,,kurzą stopkę” potem o ,,barani skok”, by wreszcie wydłużać się w sposób bardziej wymierny. I tak będzie do czerwcowego Św. Jana.

Dzisiaj natomiast pragniemy w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na pytanie, czy pierwsza nadejdzie zima kalendarzowa, astronomiczna czy może meteorologiczna?  Każda z nich zaczyna się bowiem w innym terminie.

*** Jako pierwsza nadeszła zima meteorologiczna. Stało się to 1 grudnia br. i tak jest zawsze. Z tą datą nie powinniśmy więc mieć żadnego problemu.

*** Kiedy z kolei nadchodzi zima astronomiczna, a kiedy kalendarzowa?

Jako druga ( po meteorologicznej ) przychodzi do nas zima astronomiczna, która rozpoczyna się w czasie przesilenia zimowego i trwa do równonocy wiosennej. Słońce góruje wtedy w Koziorożcu. W 2021 roku moment ten wypadnie 21 grudnia o godzinie 16.59. Pierwszym dniem astronomicznej zimy będzie zatem wtorek 21 grudnia. Na półkuli północnej będzie to najkrótszy dzień w roku, a na południowej – odwrotnie – najdłuższy. Data nadejścia zimy astronomicznej nie jest stała.

*** O ile termin astronomicznej zimy zmienia się z roku na rok, o tyle data rozpoczęcia kalendarzowej zimy jest niezmienna. Zawsze wypada w tym samym dniu. Kalendarzowa zima rozpoczyna się 22 grudnia. W 2021 rok będzie to środa. Kalendarzowa zima przyjdzie do nas zatem jako trzecia i będzie trwała do 21 marca.

*** Poczytaj również: https://bimkal.pl/kalendarz/pierwszy-dzien-zimy

Redakcja