czwartek , 25 Kwiecień 2019
Home » Aktualności » Żółtaczka atakuje na Śląsku!

Żółtaczka atakuje na Śląsku!

Jak donoszą media na Śląsku rośnie liczba zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A. W tym roku do 30 listopada zanotowano 438 zachorowań na tę chorobę – informuje “Dziennik Zachodni”. W sprawie alarmowano już w październiku. Wtedy dane mówiły o 198 przypadkach zachorowań na WZW A. Teraz według danych Inspektoratu Sanitarnego liczba ta wzrosła do 438.

Najwięcej przypadków choroby zanotowano w Sosnowcu, było ich aż 196. Dalej na liście znajdują się Dąbrowa Górnicza – 45, Katowice – 29, Gliwice – 23, Bytom – 27, Ruda Śląska 22, Tychy – 19, Jaworzno – 16, Bielsko-Biała – 13, Rybnik – 10.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A potocznie zwane żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk jest wywoływane przez wirus A zapalenia wątroby (HAV). Ludzie są jedynym rezerwuarem tego wydalanego z kałem wirusa.

Do zakażenia może dojść poprzez: spożycie skażonego pożywienia (np. nieumytych owoców) lub skażonej wody; kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte po wyjściu z toalety ręce) oraz przez kontakty seksualne. Podstawą w zapobieganiu zakażeniom jest przestrzeganie zasad higieny.

Istnieje szczepionka przeciwko WZW A, nie jest to jednak szczepienie obowiązkowe.

Redakcja