piątek , 22 Marzec 2019
Home » Aktualności » Znowu lepiej nie wdychać powietrza na dworze! SMOG dalej wyniszcza nasze organizmy.

Znowu lepiej nie wdychać powietrza na dworze! SMOG dalej wyniszcza nasze organizmy.

Wystarczy tylko spojrzeć za poranne okno, by mieć świadomość tego co czeka nas dzisiaj w zakresie ,,czystości” powietrza. Niestety patrząc na zapowiedzi meteorologów i służ mających czuwać nad jakością otaczającego nas powietrza możemy powiedzieć, że jest źle a może być jeszcze gorzej. Taka prognoza obowiązuje na sobotę i niedzielę. Jest podobnie jak to było kilka i kilkanaście dni temu. Co w związku z tym? Co robić? Jak się zachować? Czy wobec tej niewidzialnej śmierci jesteśmy całkowicie bezsilni?

Osoby chore, osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostałe osoby powinny ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu.

W weekend, 10-11 lutego br., ze względu na poziom pyłu zawieszonego, jakość powietrza na obszarze rybnicko-pszczyńskim (powiaty: pszczyński, rybnicki, mikołowski, raciborski i wodzisławski) będzie zła i bardzo zła.  Może nastąpić przekroczenie wartości progowej 200 µg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem.

Redakcja

*** Czytaj również:

http://znadrudy.pl/aktualnosci/wolamy-glosno-s-o-s-najwyzsza-juz-pora-by-problemem-zlego-powietrza-zajac-na-powaznie-a-co-najwazniejsze-skutecznie/