poniedziałek , 24 Czerwiec 2019
Home » Aktualności » Zimna Zośka kończy kalendarzowy okres tzw. zimnych.

Zimna Zośka kończy kalendarzowy okres tzw. zimnych.

Nie stało się tak jak przepowiadali meteorolodzy. Wbrew wszystkiemu i wszystkim pogoda w trakcie ostatnich kilku dni jest zadziwiająco ładna, było również bardzo słonecznie i ciepło. W ten oto sposób przez cały okres zimnych ogrodników przeszliśmy w cieple, suchą stopą i w superowych pogodowych warunkach. To było ważne z 2 powodów – po pierwsze mogliśmy wykonać wiele zaległych prac ( jak to zazwyczaj wiosną bywa ), po drugie – weekendowa popołudniowo-wieczorna i nocna majówka mogła odbywać się w słonecznych i wiosennych warunkach. I niech żałują wszyscy Ci którzy pozostają w domach i nie zasmakowali prawdziwej wiosny na spacerze, tudzież wycieczce rowerowej w lesie. Dzisiaj natomiast w kolejnym dniu, przypominamy, że w kalendarzu trwa nadal ,,zimny” okres i wiele do powiedzenia może mieć chłodna Zośka. Przecież niemal co roku zimny front powietrza znad Skandynawii robi swoje i ściąga do nas falę zimnego powietrza, ochłodzenie i okres niepogody. Powiedzmy sobie szczerze, że w tym roku wcale pod tym względem nie jest najgorzej, temperatura bowiem nie spadła i nie spadnie poniżej zera. Chociaż w nocy słupek rtęci oscylował w granicach 4 stopni na plusie. Praktycznie rzecz biorąc w tym roku nie mieliśmy również dużych opadów deszczu, co w przeszłości było standardem, np. w 2010 r. W tym miejscu pragniemy przypomnieć 2010 r. kiedy to w tym samym czasie mieliśmy wielką powódź. Wtedy padało 13, 14,15,16 maja, natomiast 17 maja woda zaczęła wylewać się z rzeki. Pamiętamy te chwile. Jak więc wobec tego wszystkiego zachowa się dzisiaj ,,zimna” Zośka, która będzie nam królowała od świtu po sam zmierzch. Spoglądając za poranne okno możemy powiedzieć, że nie jest źle – jest w miarę pogodnie i stosunkowo ciepło.

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 15 maja br. w 56 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 135 dniem roku, do jego końca pozostało więc 230 dni.

I wreszcie mamy 56 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +10oC. W trakcie dnia wyniesie tylko około +19oC, w tej chwili wynosi około +17oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +20oC. Od samego rana dzień jest w miare pogodny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 742 – 741 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 84 – 63%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 04.21, zaś zmierzch około godz.: 21.05.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 4.59 zajdzie natomiast o godz. 20.26 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 15 godzin i 27 minut. Noc będzie więc miała 8 godzin i 33 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 7 godziny i 23 minuty. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy. Księżyc znajduje się w fazie – nów.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 15 maja jest krótszy od najdłuższego dnia o 57 minut, 1 sekundę i dłuższy od najkrótszego o 7 godzin i 23 minut, 2 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Atanazy, Berta, Cecyliusz, Czcibora, Dionizja, Izydor, Jan, Nadia, Nadzieja, Ruprecht, Sonia i Zofia. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Nie wystarczy, by sprawiedliwości stało się zadość, należy także sprawić, by było widoczne, że sprawiedliwości stało się zadość”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Za świętą Zofiją pola w kłos wybiją”.

Czy Państwo pamiętacie, co działo się dokładnie 8 lat temu? Otóż do Rud i naszego regionu zbliżała się kolejna powódź. Już od 14, poprzez 15,16 maja 2010 r. lało z nieba niemiłosiernie. I w końcu 17 maja wody wylały. 2010 rok – tragiczne to były chwile. My o nich pamiętamy, dobrze byłoby, aby każdy z nas miał je w pamięci.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.   Redakcja