sobota , 28 Listopad 2020
Home » Aktualności » Zima odchodzi! Przeżywamy ostatni dzień astronomicznej zimy AD 2018/2019.

Zima odchodzi! Przeżywamy ostatni dzień astronomicznej zimy AD 2018/2019.

Na przełomie zimy i przedwiośnia następuje częste zachwianie pogody. Pogoda popada z jednej skrajności w drugą. Jeszcze niedawno mieliśmy opady, chłód i silne wichury, ba dzisiaj w nocy był nawet mróz, natomiast już za kilka dni pogoda będzie przypominała przedwiośnie i wiosnę. Tak jak to miało miejsce w minioną niedzielę. A Pani Wiosna jest już od nas na wyciągniecie ręki. Jaka ona będzie? Taka jak w 2018 r, a może jak w 2016 – chłodna lub ciepła, sucha czy może mokra? Czy też taka jaką wielu z nas pamięta z dawnych lat – słoneczna i ciepła? A może w tym roku będzie taka zrównoważona pomiędzy słonecznymi i deszczowymi dniami? Jaka by nie była, my ,,śmiertelnicy” musimy ją przyjąć jaka będzie. Jak to zawsze przed nadejściem Wiosny bywa, w dniu dzisiejszym w kościele katolickim obchodzimy święto Św. Józefa Rzemieślnika. Miłego i radosnego świętowania życzymy. A już jutro w godzinach wieczornych zawita do nas astronomiczna wiosna. Innymi słowy – w dniu dzisiejszym dane jest nam przezywać ostatni pełny dzień astronomicznej zimy AD 2018/2019. I jak tu nie mówić, że życie kołem się toczy.

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 19 marca br. – w 88 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 78 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 287 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 88 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -2oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +8oC, w tej chwili wynosi około +5oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +7oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 751 – 746 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 74 – 49%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.17, zaś zmierzch około godz.: 18.29.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.52 zajdzie natomiast o godz. 17.54 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 12 godzin i 4 minuty. Noc będzie więc miała 11 godzin i 56 minut. Dzisiejszy dzień jest już 4 godziny i 3 minuty dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest dłuższy od nocy dokładnie o 0 godzin i 8 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 19 marca jest krótszy od najdłuższego dnia o 4 godziny, 16 minut i  44 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 4 godziny, 3 minuty i 21 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Bogdan, Jan, Józef, Leoncjusz, Marceli, Marek. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Radość rodzi się ze zgody na samego siebie”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Słońce marcowe, owocom niezdrowe”.

Przeżywamy wtorek Św. Józefa Rzemieślnika, po bardzo pięknej niedzieli wczoraj mieliśmy chłodniejszy ale w miarę poprawny dzień. Zapewniamy jednak, że Wiosna nadchodzi. A jak tam u naszych czytelników wyglądają prace związane z robieniem wiosennych porządków? Pogoda nie jest jeszcze idealna do robót na dworze, ale nie odkładajmy z tego powodu wszystkiego na później.  Może nam się bowiem skumulować dużo prac, których nie będziemy potem w stanie wykonać w krótkim czasie. Pamiętajmy również, że w niedalekiej perspektywie mamy święta. Do nich również będziemy się przygotowywać w sposób szczególny. Tyle tylko, że w okresie przedświątecznym przybędzie nam wiele prac domowych. Tak zawsze było i być musi.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.

Redakcja