wtorek , 13 Sierpień 2019
Home » Aktualności » Ziemia mocno zadrżała. Matka natura poważnie wstrząsnęła ziemią.

Ziemia mocno zadrżała. Matka natura poważnie wstrząsnęła ziemią.

Wydarzenie miało miejsce w dniu wczorajszym w późnych godzinach wieczornych – około godz. 20.30. Mianowicie w wielu naszych domach w Rudach i okolicy można było odczuć dosyć znaczny wstrząs. Niewątpliwie – w sposób wyczuwalny zadrżała ziemia a wraz z nią nasze domy i inne obiekty. W dobie rozwiniętego systemu informatycznego, wielu z nas natychmiast ruszyło do swoich telefonów, komputerów i innych komunikatorów szukając informacji na temat tego co się stało. Oczywiście w aglomeracji śląskiej, na obszarach funkcjonowania kopalń wstrząsy mniej, czy też bardziej odczuwalne bywają na porządku dziennym. I tam ludzie do tego typu zdarzeń są przygotowani i zdarzenia muszą mieć wkalkulowane. U nas jednak – z dala od kopalń wstrząs ,,kopalniany” jest bardzo rzadko spotykany. Pamiętajmy jednak, że wstrząsy i ewentualne wstrząsy pochodzące od ruchu głęboko zalegających warstw ziemi są wielce prawdopodobne wszędzie. I nie zawsze muszą pochodzić od kopalni. Dochodzi bowiem do ruchu, uskoku, itd. płyt tektonicznych, niejednokrotnie zalegających kilka km pod ziemią.

A więc około 20.30 Facebook postawił na nogi wielu z nas. I krążyła wzajemna wymiana informacji o tym, gdzie równie mocno ziemia zadrżała. Wszyscy szukaliśmy przyczyny tego wstrząsu.

Z minuty na minutę wyłaniał się rzeczywisty obraz wydarzenia. Póki co było jednak wiele wątpliwości, niedomówień i przypuszczeń.

*** Fakty jednak były następujące – wstrząs był odczuwalny między innymi w Gliwicach, Żorach, Tychach, Jastrzębiu-Zdroju, Knurowie, Mikołowie, Raciborzu i w Rudach. O zdarzeniu na bieżąco informowali liczni mieszkańcy regionu. Natura informacji była rozmaita – zatrząsnęło, w domach popękały ściany, w Popielowie domy ,,pływały”, zachwiało meblami, wstrząs zrzucił kubek ze stołu, itd.

Faktem jednak było to, że strażacy otrzymali kilkanaście zgłoszeń o niewielkich uszkodzeniach budynków. Pamiętajmy jednak, że był późny wieczór i trudno było w ciemnościach stwierdzić ewentualne spękania ścian, czy też odpadnięcie tynku.

Jak się okazało w rzeczywistości mieliśmy do czynienia ze wstrząsem podziemnym. Magnituda wstrząsu odnotowanego o 20.23 wyniosła 4 stopnie w skali Richtera!! To dużo.

*** Gdzie było epicentrum zdarzenia?

Wieczorem tylko dywagowano i przypuszczano biorąc pod uwagę siłę wstrząsu w poszczególnych regionach Śląska. Pierwsze podejrzenia szły w kierunku Knurowa, Rydułtów, Marklowic. Jak się jednak okazało podziemny wstrząs miał miejsce w innym miejscu.

Do silnego wstrząsu doszło mianowicie w rejonie kopalni Budryk w Ornontowicach ( za Knurowem i Gierałtowicami ) na głębokości ponad tysiąca metrów pod ziemią.

To stąd niemal promieniście rozeszła się podziemna fala uderzeniowa związana ze wstrząsem. Według naszych ustaleń doszło do ruchu warstw tektonicznych ziemi, być może do uskoku.

Jak wynika z naszych informacji na całe szczęście na kopalni Budryk w Ornontowicach nie doszło do żadnego wypadku w którym poszkodowani byliby górnicy. Dzięki Bogu!

*** Jak wynika z danych Europejskiego Centrum Sejsmologicznego (European-Mediterranean Seismological Centre – EMSC) magnituda wstrząsu odnotowanego o godzinie 20.23 na terenie woj. śląskiego wyniosła 4.0 (oznacza to 4.0 stopnia w tzw. skali Richtera).

Tyle najświeższych informacji o wczorajszym wieczornym wstrząsie ziemi.

*** Metryka trzęsienia
Wielkość mb 4.0
Region POLSKA
Data 2018-11-08 19: 23: 37,3 UTC
Lokalizacja 50,18 N; 18.71 E
Głębokość 8 km
Odległości 254 km na północny wschód od Bratysławy, Słowacja / pop: 424 000 / czasu lokalnego: 20: 23: 37,3 2018-11-08
24 km na zachód od Katowic, Polska / pop .: 318 000 / czasu lokalnego: 20: 23: 37,3 2018-11-08
5 km S z Gierałtowic, Polska / pop: 3,800 / czasu lokalnego: 20: 23: 37,3 2018-11-08
Widok globalny
Parametry źródłowe, które nie zostały jeszcze sprawdzone przez sejsmologa

Redakcja