wtorek , 19 Luty 2019
Home » Aktualności » Zgodnie z zapowiedziami chwycił silny mróz. Witamy w niedzielny poranek.

Zgodnie z zapowiedziami chwycił silny mróz. Witamy w niedzielny poranek.

Przeżywamy 14-ty dzień bieżącego roku a zarazem kolejny jego weekend. Od samego rana na dworze mamy  wspaniałą pogodę. Dzień jest słoneczny, ale bardzo mroźny. Stało się więc tak jak zapowiadali meteorolodzy – w nocy chwycił silny mróz. W tej chwili temperatura jest wyraźnie na minusie a nocą słupek rtęci spadł do -6oC. Jednocześnie natura rekompensuje nam ponurość świata w kilku minionych dniach i dzisiaj od samego rana mocno świeci słońce. A to od razu powoduje, że my stajemy się bardziej radośni. Mamy niedzielę, zalegająca nad nami gruba warstwa chmur rozpierzchła się. Ten fakt i lekkie podmuchy powietrza spowodowały że zalegający w powietrzu smog uległ znacznemu rozproszeniu i został wyparty z naszego regionu. Ten fakt nie oznacza jednak, że powietrze którym dzisiaj oddychamy jest krystalicznie czyste. O nie. Tyle tylko, że paskudztwa w powietrzu jest zdecydowanie mniej niż jeszcze kilka dni temu. Mamy więc szansę na to, by w miarę w dobrych warunkach zaliczyć niedzielny spacer. Zachęcamy bardzo do takiej formy spędzenia w dniu dzisiejszym wolnego czasu. Tak dla zdrowia i lepszego samopoczucia.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 14 stycznia br. w 23 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 14 dniem roku, do jego końca pozostały więc  341 dni.

To już 23 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -6oC.  W trakcie dnia wyniesie około 0oC, w tej chwili wynosi  około -4oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -5oC. Od samego rana dzień jest słoneczny i chłodny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 755 – 754 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 67 – 62%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.02, zaś zmierzch około godz.: 16.47.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.40 zajdzie natomiast o godz. 16.11 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 31 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 29 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 29 minut. Nadal mamy więc okres najkrótszych dni w roku, ale dnia już nieznacznie przybywa!!!  Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 2 minuty, 28 sekund. 14 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 51 minut, 50 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 28 minut, 16 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Feliks, Hilary, Amadea, Krystiana, Nina, Otto, Rajner, Saba i Piotr. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet  kwiatów.

Motto dnia: ,,To zawsze innym trafiają się szanse, które my umielibyśmy lepiej wykorzystać”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Styczeń bywa łagodny, gdy październik śnieżny i chłodny”.

Biorąc pod uwagę to co widać za oknem, można wysnuć wniosek, że dzisiejszy dzień daje nam możliwość bycia na dworze. Dobrze więc będzie jeżeli znajdziemy dzisiaj na tyle czasu, aby wyjść na dwór i zaczerpnąć odrobinę świeżego powietrza. A może wygospodarować trochę czasu by pobyć na słońcu. Tego nam bowiem brakuje najbardziej. Trwa Karnawał, pamiętajmy więc, że nie powinniśmy się szczelnie zamykać w domowych pieleszach i ….. drzemać. Pamiętajmy, że ,,w domu ……. ludzie umierają”. Starajmy więc wyjść z domu, po to, aby się zabawić i rozerwać. Coraz więcej, organizowanych jest zabaw karnawałowych i potańcówek, korzystajmy więc z nich, wszakże to wszystko jest dla ludzi.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.    Redakcja