sobota , 23 Marzec 2019
Home » Aktualności » Żegnamy zimowy i mroźny w tym roku miesiąc luty.

Żegnamy zimowy i mroźny w tym roku miesiąc luty.

Wierzyć się nie chce, ale to doprawdy końcówka lutego. Przecież jeszcze tak niedawno świętowaliśmy Boże Narodzenie i balowaliśmy na balach sylwestrowych. Tymczasem już dzisiaj żegnamy miesiąc luty a na krótkim horyzoncie pojawia się Wiosna. Taki obrót sprawy pokazuje nam jak szybko czas mija, a co najważniejsze mija bezpowrotnie. Czy każdy z nas co dnia wyciąga z tej lekcji naukę? Przecież wczorajszy dzień nigdy się już nie powtórzy, to samo dotyczy dnia dzisiejszego, jutra i każdego kolejnego dnia. A jaka ta lekcja powinna być i jaka z niej powinna płynąć nauka? Odpowiedź jest tak prosta jak niniejsze ludowe potwierdzenie – ,,Życie ludzkie jest jak koń mijający w galopie”. Róbmy więc wszystko, aby przeżyć je jak najlepiej się tylko da – efektownie i efektownie, ale nade wszystko godnie.

Tymczasem na dworze dalej panuje arktyczna zima. I potrwa minimum do najbliższej niedzieli. Zadbajmy więc o to, by każdy z nas mógł w zdrowiu i dobrej kondycji dotrwać do ciepłych dni. Tego sobie i naszym czytelnikom życzymy.

Serdecznie witamy naszych czytelników w środę 28 lutego br. w 69 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 59 dniem roku, do jego końca pozostało więc 306 dni.

To już 69 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -14oC. W trakcie dnia wyniesie około -8oC, w tej chwili wynosi około -9oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -12oC. Od samego rana dzień jest bardzo mroźny ale pogodny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 750 – 746 mmHg, wiatr osiągnie siłę 5 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 77 – 66%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.57, zaś zmierzch około godz.: 17.59.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.31 zajdzie natomiast o godz. 17.27 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 10 godzin i 56 minut. Noc będzie więc miała 13 godzin i 4 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 2 godziny i 53 minuty. Widać więc, że dnia już znacznie przybywa!!! Księżyc znajduje się w fazie – pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 2 minuty, 28 sekund. 28 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 5 godzin, 41 minut, 12 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 2 godzinę i 53 minut, 12 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Ludomir, Roman, Gaja, Makary, Oswald, Kaja i August. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Przyjaciel – człowiek, który szkodzi ci całkiem bezinteresownie”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,W lutym lepszy wilk przy progu, niż chłop i koń przy pługu”.

I tak oto szybkimi krokami kończymy drugi miesiąc roku. Teoretycznie zima powinna być już za nami, wszakże do wiosny pozostało niewiele ponad 20 dni. To tyle co nic. Marzec może jednak trochę nam kaprysić, wszakże – w marcu jak w garncu. No ale zapewne damy radę i jakoś zniesiemy ewentualne kaprysy pogody. Zresztą, nie po raz pierwszy. Na pocieszenie podajemy jednak informacje płynącą wprost od meteorologów – ponoć wiosna nadejdzie szybko i będzie długa i piękna. Czy w związku z tym, ktokolwiek odważy się w to wątpić?

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej środy.   Redakcja