wtorek , 17 Wrzesień 2019
Home » Aktualności » To już dzisiaj! Przeżywamy okresu przesilenia jesienno-zimowego.

To już dzisiaj! Przeżywamy okresu przesilenia jesienno-zimowego.

Zbliżamy się do okresu przesilenia jesienno-zimowego. Przesilenie zimowe rozpoczyna się w piątek, czyli 21 grudnia br. o godz. 23.23. Tym samym piątek będzie najkrótszym dniem w roku, a jednocześnie ma najdłuższą noc. U nas na Śląsku dzień potrwa 7 godzin i 44 minuty. Nie w każdym jednak miejscu Polski będzie trwał dokładnie tyle samo. Ale w każdym miejscu naszego kraju, piątek będzie najkrótszym dniem w roku. Generalnie rzecz ujmując, najkrótszy będzie w województwach północnych, najdłuższy w południowych, a sama różnica w długości dnia między tymi regionami wyniesie nawet kilka minut.

Od kolejnego dnia – po piątku zacznie nam dnia przybywać. Powoli, powoli, a potem coraz szybciej i tak do marca 2019 r. kiedy to pożegnamy Zimę i powitamy Wiosnę. Początkowo wydłużenia dnia będzie miało wymiar raczej symboliczny, ale już w lutym wydłużenie dnia da się odczuć bardziej wyraźnie.

No nasze ukochane słońce będzie wędrowało po niebie ,,coraz wyżej” , co sprawi, że będzie grzało coraz mocniej. To dobrze – nieprawdaż?

Teoretycznie rzecz ujmując przed nami 3 miesiące Zimy. Czy jednak te 90 dni będą prawdziwą zimą, czy też  ,,taką sobie” pokaże upływający czas. Dzisiaj mamy na dworze scenerię lekkiej zimy – niejako preludium tej pory roku, ale już jutro i w nadchodzące święta chyba będzie inaczej. Któż to wie? Degustujmy się więc jej urokami, póki ona jest.     Redakcja