sobota , 11 Styczeń 2020
Home » Aktualności » Zbliża się do nas front atmosferyczny Oriana.

Zbliża się do nas front atmosferyczny Oriana.

NIESTETY – stało się dokładnie tak jak przepowiedzieli meteorolodzy. W dniu wczorajszym znowu nadeszła do nas piekielna spiekota. Taka z temperaturą wyraźnie przekraczającą 35oC na plusie. Dodatkowo panowała straszna duchota ze względu na totalny brak podmuchów powietrza. Wielu z nas mogło ten stan rzeczy wyraźnie odczuć na swoim organizmie. To jednak czwartek 9 sierpnia br. był najcieplejszym dniem 2018 r. Według znawców pogody, gorąc utrzyma się jeszcze dzisiaj w trakcie całego dnia, potem ma nastąpić drastyczne ochłodzenie. Co ono przyniesie zobaczymy? Tyle tylko, że według wszelkich gwiazd na niebie ochłodzenie potrwa tylko w sobotę i niedzielę. Czyli tylko tyle, by lekko odpocząć, przegrupować się i przygotować do kolejnej spiekoty.

Od zachodu do naszego kraju wkracza front zimniejszego powietrza o imieniu Oriana – jest to front powierza który niesie z sobą wiele ekstremalnych zjawisk – jak burze, wiatry i huragany, opady gradu, itd. Poranne niebo nad Rudami jest już zachmurzone, to są pierwsze zwiastuny nadciągającego frontu atmosferycznego.

Miejmy się wiec w najbliższych dniach na baczności ( piątek, sobota i niedziela ). Tymczasem po gorącym wieczorze i nocy mamy ciepłe dopołudnie a zapewne i dzień. Co będzie dalej – trudno wyrokować. Wszystko jednak musimy mieć wkalkulowane na najbliższe godziny i dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników w piątek 10 sierpnia br. w 50 dniu kalendarzowego lata. Dzisiejszy dzień jest 222 dniem roku, do jego końca pozostały więc 143 dni.

Przeżywamy 50 dzień tegorocznego kalendarzowego lata, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +18oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +27oC, w tej chwili wynosi  około +26oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +30oC!!! Od samego rana dzień jest pochmurny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 745 – 749 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 62 – 58%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 04.52, zaś zmierzch około godz.: 20.54.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.29 zajdzie natomiast o godz. 20.15 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 14 godzin i 46 minut. Noc będzie więc miała 9 godzin i 14 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 6 godzin i 41 minut. Widać więc, że długość dnia nadal jest zdecydowanie większa niż nocy. Generalnie dzień jest już krótszy o 1 godzinę i 38 minut od dnia najdłuższego!!! Księżyc znajduje się w fazie –  nów.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 10 sierpnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 1 godzinę i 38 minut, 2 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 6 godzin, 41 minut i 12 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Amadeusz, Bernard, Biernat, Bogdan, Borys, Bożydar, Filomena, Hugona i Wawrzyniec. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet letnich kwiatów.

Motto dnia: ,,Ludzie lubią komplikować sobie życie, jakby już samo w sobie nie było wystarczająco skomplikowane”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Komu wiele dano, od tego wiele żądać będą”.

Czy mają Państwo świadomość tego, że już niedługo rozpocznie się okres odlotów od nas niektórych ptaków, tych które przylatują do nas na wiosnę i lato? Do powrotów w ,,ciepłe” strony szykują się już intensywnie bociany. Ale w ślad za nimi ruszą na niebie pielgrzymki powrotne innych ptaków. Obserwujmy to i bądźmy świadomi tego jaki to olbrzymi wysiłek dla tych ptaków. A one jednak podejmują go co roku, niezależnie od tego jak pogoda i los na nich czeka.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego i chłodnego piątku.    Redakcja