niedziela , 24 Luty 2019
Home » Aktualności » Żar leje się z nieba, ale żyć trzeba.

Żar leje się z nieba, ale żyć trzeba.

Uff, jak gorąco! Jeśli ktoś myślał, że nasze zapowiedzi dotyczące nadchodzącego gorąca były przesadzone, to z całą pewnością zapewniamy, że tak nie jest. Od samego rana wydaje się, że termometr nie ,,wytrzyma”.  Już w godzinach przedpołudniowych słupek rtęci w cieniu przekroczył +30oC. I to nawet znacznie. Dodatkowo, jakby na złość powietrze stanęło, nie ma najmniejszego podmuchu. Taka sytuacja powoduje, że odczuwalna temperatura jest znacznie wyższa niż wynika to z termometru. Narzekamy, bo mamy powody i prawo. Cóż jednak mają powiedzieć Skandynawowie, Niemcy, Fracuzi, Belgowie, nie mówiąc już mieszkańcach krajów z południa Europy, gdzie temperatura sięga +40oC w cieniu i wyżej. Nocą zaś spada zaledwie do około +30 kresek. Ciężkie dni przeżywa cała Europa, więc również i my musimy się w tej temperaturze odnaleźć. I przeżyć ją z jak najmniejszym uszczerbkiem. W tej naszej ,,niedoli” nie patrzmy tylko na samego siebie i bliskich skupionych wokół nas. Popatrzmy ciut dalej, gdzie żyje, być może bezradny starszy i chory człowiek. Wyciągnijmy do takich osób pomocną dłoń. Zapewniamy, że warto.

Nie bądźmy również obojętni dla umęczonych zwierząt – koty, psy, ale i te z szeroko rozumianego gospodarstwa domowego. Pomagajmy im, jak również wszystkim ptakom i zwierzętom dziko żyjącym. W tych dniach mamy szansę pokazać, że zasługujemy na zaufanie i przyjaźń również tych istot.

Niestety w naszych zapowiedziach nie możemy naszych czytelników zapewnić, że sytuacja się poprawi. Według wszelkich gwiazd na niebie – największy gorąc jest jeszcze przed nami.

Jednym słowem będziemy mieli istny tropic. Trudno będzie znaleźć sobie miejsce, wszystko będzie rozpalone i nagrzane do granic wytrzymałości. Nie jest naszym zadaniem by naszych czytelników straszyć, ale musimy poinformować, że zbliża się okres 3 dni ekstremalnych temperatur. Oczywiście mamy Lato, ale zapewne niewielu z nas czeka na ten afrykański front powietrza, bowiem stare porzekadło mówi – co za dużo, to niezdrowo. Ukrop jest uciążliwy dla ludzi jak i dla zwierząt, nie mówiąc już o otaczającej nas przyrodzie. Popatrzmy wokół siebie, wszystko jest wysuszone i nadpalone.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników w sobotę 28 lipca br. w 37 dniu kalendarzowego lata. Dzisiejszy dzień jest 209 dniem roku, do jego końca pozostało więc 156 dni.

Przeżywamy 37 dzień tegorocznego kalendarzowego lata, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +20oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +31oC, w tej chwili wynosi  około +30oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +34oC. Od samego rana dzień jest bardzo pogodny, słoneczny i ciepły. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 742 – 741  mmHg, wiatr osiągnie siłę 1 – 3 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 87 – 52%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 04.30, zaś zmierzch około godz.: 21.14.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.10 zajdzie natomiast o godz. 20.36 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 15 godzin i 26 minut. Noc będzie więc miała 8 godzin i 34 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 7 godziny i 28 minut. Widać więc, że długość dnia jest zdecydowanie większa niż nocy. Generalnie dzień jest już krótszy o 59 minut od dnia najdłuższego!!! Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 28 lipca jest krótszy od najdłuższego dnia o 58 minut, 31 sekund i dłuższy od najkrótszego o 7 godzin, 21 minut i 35 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Alfonsa, Alfonsyna, Innocenty, Marcela i Wiktor. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet letnich kwiatów.

Motto dnia: ,,Dopiero w samotności człowiek naprawdę jest sobą”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Wraz ze Szkaplerzną Matką idź na zagon z czeladką” ( czyli: rozpocznij żniwa ).

Szybkimi krokami minął kolejny wakacyjny ( letni ) tydzień. Tak, tak, już wczorajszego popołudnia przeżywamy kolejny wakacyjny weekend. Niestety jest to już ostatni lipcowy weekend. Potem będzie już tylko poniedziałek i wtorek, po których nastanie już miesiąc sierpień. W ten oto sposób jak na równi pochyłej przesuniemy się w drugi miesiąc letniej kanikuły i coraz częściej spoglądać już będziemy w kierunku końca lata. Taka jest kolej rzeczy a my z dnia na dzień stajemy się coraz starsi. Wniosek płynie więc oczywisty – korzystajmy z danego na życia w sposób aktywny. Żaden z minionych dni niestety już nigdy się nie powtórzy. Miłego dzionka życzymy wszystkim naszym czytelnikom.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej soboty.    Redakcja