poniedziałek , 16 Wrzesień 2019
Home » Aktualności » DZISIAJ: Zapraszamy do rudzkiego Opactwa na Wernisaż wystawy NIVEA W KOLORZE BLUE.

DZISIAJ: Zapraszamy do rudzkiego Opactwa na Wernisaż wystawy NIVEA W KOLORZE BLUE.

Zapraszamy do wzięcia udziału w Wernisażu wystawy NIVEA W KOLORZE BLUE który odbędzie się w środę 1 maja br. o godz. 18.00 w rudzkim Opactwie. Miejsce wydarzenia – Aula Jana Pawła II. Szczegóły tego wydarzenia przedstawiamy na plakacie zapowiadającym.

Nivea Creme, czyli pierwszy na świecie trwały krem kosmetyczny, produkowany na skalę przemysłową – ikona światowych rynków, marek i dizajnu. Pojawił się ponad 108 lat temu, w grudniu 1911 r., niczym pierwszy śnieg (łac. nix, nivis), a narodził w laboratorium firmy P. Beiersdorf & Co., w podhamburskiej Altonie. Był śnieżnobiały, stąd jego nazwa – Nivea (łac.  niveus/nivea/niveum), którą odziedziczył po starszym, bo z 1906 r., mydełku Nivea.

Współwynalazcą kremu był Oscar Troplowitz, rodem z Gleiwitz/Gliwic, który w 1890 r. kupił firmę Paula Carla Beiersdorfa i wraz z dermatologiem Paulem Gersonem Unną, wykorzystując odkrycie chemika Izaaka Lifschuetza – euceryt, opracowali unikatową recepturę. Jej podstawą był euceryt, naturalny środek emulsyjny z wydzieliny skóry owiec, który połączył trwale: glicerynę, pantenol, kwas cytrynowy, wodę i różano-konwaliową substancją zapachową. Stąd niepowtarzalne: śnieżna biel, zapach, świeżość, skuteczność!

Narodził się pod Hamburgiem i szybko podbił świat. W trzy lata po wynalezieniu był już obecny także w obu Amerykach (USA 1913 r., Meksyk 1914; Brazylia i Argentyna 1914), w Azji (Rosja 1912, Indie 1913, Chiny i Japonia 1914), w Australii (1914). Na ziemiach polskich pojawił się jeszcze pod zaborami, zaraz po 1911 r.

Obecnie firma Beiersdorf posiada w świecie około 70 oddziałów – polski w Poznaniu – a jej produkty obecne są w około 200 krajach na wszystkich kontynentach! Krem Nivea to więc prawdziwy światowiec, dlatego warto pamiętać, że ma też korzenie i dzieje… śląskie: Gliwice, Wrocław i Katowice (od 1925 r. PEBECO Wytwórnia Specyfików Beiersdorfa Katowice) oraz poznańskie (od 1931 r. PEBECO Polskie Wytwory Beiersdorfa Poznań). Miał też w latach 50-60. swoje epizody warszawskie – Zjednoczone Zakłady Przemysłu Farmaceutycznego, Polfa, Uroda, oraz epizod krakowski – Miraculum. Wszystko jednak zaczęło się w Gleiwitz…

*** …więcej do zobaczenia i usłyszenia na otwarciu wystawy:

Wernisaż: środa, 1 maja 2019 r. godz. 18:00,

Miejsce: aula św. Jana Pawła II,

wstęp wolny – wejście – E (przy Bazylice).

Redakcja

Plakat do wystawu