wtorek , 19 Czerwiec 2018
Home » Aktualności » Zachęcamy do założenia tzw. ,,Koperty Życia”. Ułatwi a może nawet może uratować życie.

Zachęcamy do założenia tzw. ,,Koperty Życia”. Ułatwi a może nawet może uratować życie.

Informujemy naszych czytelników, że Gmina wprowadziła ( i wprowadza ) do obiegu i powszechnego użytku tzw. ,,Kopertę Życia”. „Koperta życia” to karta, w której podaje się informacje dotyczące jej właściciela – dane osobowe, numer telefonu do bliskiej osoby, przebyte choroby, zażywane leki i uczulenia. Kartę wkłada się najczęściej do lodówki, na której umieszcza się naklejkę z nadrukiem „Koperta życia”. Umieszczenie koperty w miejscu widocznym i dostępnym umożliwia służbom medycznym w razie wypadku lub zasłabnięcia, a także policji, straży pożarnej, straży miejskiej czy służbom socjalnym szybki dostęp do podstawowych informacji o seniorze. Dlaczego w lodówce? Bo jest to urządzenie, które znajdziemy w każdym domu i ze względu na spore rozmiary – łatwe jest do znalezienia.

„Koperta życia” przyspiesza ratownikom medycznym dostęp do ważnych informacji medycznych mogących uratować życie, ułatwia pracę innym służbom oraz zwiększa poczucie bezpieczeństwa osób starszych. Celem projektu jest ujednolicenie karty informacyjnej, tak by w całym województwie akcja jednoznacznie się kojarzyła. Organizatorzy chcą dotrzeć z informacją do jak największej liczby osób, by „Koperty życia” stały się dobrą praktyką w domach ludzi starszych.

Dlaczego warto mieć kopertę życia?

Koperta życia to akcja do której przystąpienia zachęcają lekarze i pracownicy pogotowia ratunkowego. Akcja skierowana jest do osób przewlekle chorych, starszych, samotnych i polega na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych kopertach najważniejszych informacji o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach do najbliższych, danych osobowych, w tym nr pesel. Pakiet z takimi informacjami powinien być przechowywany w lodówce, czyli miejscu, które jest prawie w każdym domu i zarazem jest łatwo dostępne.

Zachęcamy wszystkie osoby odczuwające potrzebę założenia takiej karty do kontaktu z Urzędem Gminy lub sołtysem. Po jej otrzymaniu należy druk wypełnić, włożyć do koperty i zawiesić na lodówce. To wszystko w dobrym interesie osoby starszej i chorej.

Redakcja