wtorek , 19 Luty 2019
Home » Aktualności » Za nami Noc Świętojańska. Rok w odwrocie. Niedziela jest już dniem krótszym od najdłuższego o 1 sekundę!

Za nami Noc Świętojańska. Rok w odwrocie. Niedziela jest już dniem krótszym od najdłuższego o 1 sekundę!

Za nami jest już tegoroczna Noc Świętojańska. Była w miarę pogodna i spokojna, ale chłodna jak na tą porę roku – jednym słowem nie w pełni taka jaka powinna być. Dzisiejszy poranek jest również ,,mieszany” – w miarę ciepły, ale mocno pochmurny, z niewielkimi słonecznymi chwilami. Okresowo dzisiejszego poranka padał również przejściowo deszcz. Dzisiaj mamy niedzielę, w kościele katolickim wspominamy Św. Jana, spoglądając na niebo widzimy, że dzień będzie podobny do soboty, czyli wszystkiego będzie po trochu. No może powinno być nieco cieplej niż wczoraj. Pamiętajmy przez cały dzisiejszy dzień, że stare ludowe porzekadło mówi – ,,Jak święty Jan się obwieści, takich będzie dni czterdzieści”. Możemy więc po dzisiejszym dniu śmiało zapowiadać pogodę niemal do końca wakacji. A wczorajszy dzień był pochmurny i chłodny, niestety nie mogliśmy go w całości spędzić na dworze. Wieczór również. Poza tym wielu z nas ( oby wszyscy ) świętowało w dniu wczorajszym Dzień Ojca. Zasiadaliśmy więc często w domu i mimo roboczego dnia w naszych rękach znalazły się elementy naszego życia potrzebne przy każdym świętowaniu. Mamy nadzieję, że wczorajsze święto, lub jego część udało nam się wszystkim spędzić w prawdziwie rodzinnej atmosferze. Kolejnym faktem jest również to, że trwają wakacje. Oficjalnie więc możemy obwieścić, że oto w ten weekend rozpoczęliśmy letnią kanikułę AD 2018. Miłego wypoczynku i leniuchowania życzymy.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 24 czerwca br. w 3 dniu kalendarzowego lata. Dzisiejszy dzień jest 175 dniem roku, do jego końca pozostało więc  190 dni.

Przeżywamy 3 dzień tegorocznej kalendarzowego lata, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +13oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +16oC, w tej chwili wynosi  około +15oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +17oC!!! Od samego rana dzień jest przejściowo pochmurny i chłodny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 746 – 745 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 92 – 72%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 03.48, zaś zmierzch około godz.: 21.42.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 4.37 zajdzie natomiast o godz. 21.01 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 16 godzin i 24 minuty. Noc będzie więc miała 7 godzin i 36 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 8 godziny i 24 minuty. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy. Generalnie dzień jest już krótszy o 1 minutę od dnia najdłuższego!!! Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 24 czerwca jest krótszy od najdłuższego dnia o 1 minutę, 14 sekund i dłuższy od najkrótszego o 8 godzin, 24 minuty i 1 sekundę.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Danuta, Emilia, Jan, Longin, Longina i Wilhelm. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet już letnich kwiatów.

Motto dnia: ,,Żyj i daj żyć innym”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy się święty Jan rozczuli, to go dopiero Najświętsza Panna utuli” (02.07. – Marii).

Wczorajszy dzień pokazał, że lato dopiero wypracowuje swój model. Dzień był jaki był a wielu z nas walczyło z przesileniem wiosenno-letnim. Dzisiaj pogoda ma być podobna, jednak powinno być trochę cieplej. Rozpoczęliśmy wakacje. To upragniony okres dzieci, młodzieży, ale i nas wszystkich. Dobrze więc byłoby, aby spożytkować go w sposób właściwy i efektywny, tak aby we wrześniu po powrocie do szkolnych ław było co wspominać. A możliwości mamy niemalże nieograniczone. Wystarczy tylko wykazać trochę swojej inwencji.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.    Redakcja