poniedziałek , 18 Styczeń 2021
Home » Aktualności » Z ostatniej chwili. Prezydent Rybnika Piotr Kuczera został zatrzymany na jeździe ,,po alkoholu”.

Z ostatniej chwili. Prezydent Rybnika Piotr Kuczera został zatrzymany na jeździe ,,po alkoholu”.

Wiadomość z ostatniej chwili. Jak donosi rybnicki portal internetowy https://www.rybnik.com.pl/ Prezydent Rybnika został wczoraj wieczorem zatrzymany przez policję do kontroli. Wstępne badanie wskazało, że w jego organizmie mógł znajdować się alkohol. Dziś o 10:00 podczas krótkiej konferencji prasowej prezydent przyznał się, że kierował pod wpływem alkoholu.

Prezydent Piotr Kuczera spóźnił się wczoraj kilkadziesiąt minut na finał Ryjka. Jak się okazało włodarz naszego miasta był kontrolowany przez rybnicką policją na Obwiedni Południowej. – Patrol rybnickiej drogówki prowadził standardową kontrolę stanu trzeźwości kierowców. W związku z tym mundurowi kontrolowali kierowców za pomocą urządzenia do wstępnej kontroli zbadania alkoholu – mówi sierż. sztab. Dariusz Jaroszewski, rzecznik rybnickiej policji.

Przed 19.00 zatrzymali kierowcę, którego wynik wskazał na zawartość alkoholu w wydychany powietrzu. – Tym kierowcą okazał się prezydent Rybnika. Skorzystał z prawa odmowy na badanie zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Została pobrana mu krew, czekamy na wyniki – dodaje.

Dziś o 10:00 podczas krótkiej konferencji prasowej prezydent przyznał się, że kierował pod wpływem alkoholu. – To trudny moment, Chciałem przeprosić wszystkich tych, którzy są tym zbulwersowani. Będę musiał wziąć to “na klatę”. Postępowanie sądowe wyjaśni tę sytuację. Jestem gotów ponieść konsekwencje – mówi prezydent.

Jak wygląda procedura badania trzeźwości kierowców i jakie konsekwencje grożą Piotrowi Kuczerze, wyjaśnia apl. adw. Bartosz Kierkowski z Kancelarii Adwokackiej Jarosława Recka:

– Podstawą przeprowadzenia badania alkomatem w celu przeprowadzenia tzw. rutynowej kontroli trzeźwości kierowcy jest art. 129ja ustawy Prawo o ruchu drogowym zgodnie, z którym „w toku kontroli ruchu drogowego uprawniony organ kontroli może poddać kierującego pojazdem lub inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu.”

Wszelka odmowa poddania się takiemu badaniu, co do zasady kończy się wizytą na Komendzie Policji, gdzie przeprowadzane jest badanie krwi. W zależności od uzyskanego dodatniego wyniku mamy do czynienia z wykroczeniem lub przestępstwem, tj. w przypadku uzyskanego wyniku 0,2-0,5 promila alkoholu we krwi przyjmuje się, że kierowca jest w stanie po użyciu alkoholu i popełnienia wykroczenie. Natomiast jeżeli uzyska wynik powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi mamy do czynienia z przestępstwem, za które grozi odpowiedzialność karna przewidziana w Kodeksie karnym (co do zasady grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2).

Należy zwrócić uwagę, że również badanie alkomatem może wykazać stan nietrzeźwości (jeśli zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość) i stan po użyciu alkoholu (gdy obecności alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3).

*** Oświadczenie Prezydenta w tej sprawie: https://www.facebook.com/KuczeraPiotr/videos/194923648103199/

 

Info: https://www.rybnik.com.pl/

Redakcja