niedziela , 24 Luty 2019
Home » Aktualności » Z deszczu pod rynnę????? Porzekadło ludowe mówi bowiem, że ,,Gdy w dni sierpnia spieka wszędzie, tedy długa zima będzie”.

Z deszczu pod rynnę????? Porzekadło ludowe mówi bowiem, że ,,Gdy w dni sierpnia spieka wszędzie, tedy długa zima będzie”.

Za nami są już 3 robocze dni tygodnia, mamy więc czwartek.  Za oknami trwa kolejny piękny, letni słoneczny dzionek. Tyle tylko, że Bozinka tak dołożyła do ,,pieca”, że ledwo żyjemy. Wczorajszy dzień pod tym względem był ekstremalny ze wszystkich ekstremalnych. Trudne przeżywamy więc dni i chwile. Zwłaszcza na myśli mamy dzieci, osoby starsze i wszystkich chorych. Oczywiście w tej ciepłocie solidaryzujemy się również ze wszystkimi zwierzętami. Zwłaszcza tymi które przetrzymywane są w nieludzkich warunkach. Najgorsze jednak jest to, że okres upałów trwa już od wielu dni, nasze zmęczenie więc z każdym kolejnym dniem się potęguje. Te minione dni były dla nas wszystkich wielkim testem na wytrzymałość termiczną. Aura nas nie oszczędziła i afrykański front gorącego powietrza zrobił swoje. Wczorajszy dzień, ponad wszelką wątpliwość był najcieplejszym dniem bieżącego roku. Temperatura miejscami przekraczała +37oC w cieni!!! A to już nie są żarty. W takich warunkach nawet najzdrowsze organizmy odmawiają posłuszeństwa a co dopiero osoby organizmy osób schorowanych i starszych. Trudny to okres a co najważniejsze, kolejne kilka dni nie będą znacząco chłodniejsze. Murowane jest to, że gorąc będzie panował minimum do poniedziałku. Taką właśnie perspektywę czasu przetrwania musimy sobie przyjąć. Potem nastąpi zauważalne ochłodzenie. Nie mniej jednak najpierw będziemy musieli przeżyć okres przejściowy, który dla wielu organizmów jest zwykłym szokiem.  

W takich warunkach trwają wakacje, więc dla wielu z nas rytm dzisiejszego dnia one będą determinować. Poza tym każdy z nas ma do wykonania szereg domowych czynności, które jak to zwykle bywa – nie mogą czekać. Na pewno z punktu widzenia naszych rodzin i gospodarstw prace te są ważne, ale pamiętajmy, że trwają wakacje i jest gorąc, więc powinniśmy nade wszystko wypoczywać. Tyle ile się tylko da. Tak by w jesień a potem zimę wejść z odrodzonymi i odnowionymi siłami. Przed nami jest piękny dzień, weźmy więc z niego dla siebie tyle tylko ile się da. Jeśli się da ….. .

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek 2 sierpnia br. w 42 dniu kalendarzowego lata. Dzisiejszy dzień jest 214 dniem roku, do jego końca pozostało więc 151 dni.

Przeżywamy 42 dzień tegorocznego kalendarzowego lata, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +21oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +32oC, w tej chwili wynosi  około +31oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +36oC!!! Od samego rana dzień jest bardzo pogodny, słoneczny i ciepły, niebo jest niemal bezchmurne. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 748 – 747 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 82 – 48%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 04.38, zaś zmierzch około godz.: 21.08.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.17 zajdzie natomiast o godz. 20.28 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 15 godzin i 11 minut. Noc będzie więc miała 8 godzin i 49 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 7 godziny i 6 minut. Widać więc, że długość dnia nadal jest zdecydowanie większa niż nocy. Generalnie dzień jest już krótszy o 1 godzinę i 13 minut od dnia najdłuższego!!! Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 2 sierpnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 1 godzinę i 13 minut, 7 sekund i dłuższy od najkrótszego o 7 godzin, 6 minut i 1 sekundę.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Borzysława, Gustaw, Gustawa, Karina, Maria i Stefan. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet letnich kwiatów.

Motto dnia: ,,Dobro, uśmiech, podanie ręki – rozchodzi się jak fala. Zło tak samo. Człowiek jest częścią świata. Ma udział w tworzeniu jego przyszłości”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy w dni sierpnia spieka wszędzie, tedy długa zima będzie”.

No to sierpień rozkręca nam się na dobre. Póki co, lato jest o’key. Może tylko tych ekstremalnych dni jest za dużo. Temperatura zaś z cała pewnością nie jest charakterystyczna dla naszej strefy klimatycznej. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak tylko wypoczywać, wypoczywać i wypoczywać, oraz liczyć na to, że meteorolodzy pomylili się prognozując ekstremalne temperatury i zachowania przyrody.  Mając doświadczenia sprzed kilku dni widzimy, że mogą to być płonne nadzieje. Szykujmy się więc na kolejne pojedynki z naturą. Na tego typu wydarzenia musimy w każdej chwili być gotowi.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego czwartku.    Redakcja