piątek , 26 Kwiecień 2019
Home » Aktualności » Wypatrujmy na niebie pierwszej gwiazdki – tak nakazuje nasza tradycja!

Wypatrujmy na niebie pierwszej gwiazdki – tak nakazuje nasza tradycja!

gwiazdkaMamy Wigilię Bożego Narodzenia, wielu z nas jeśli nie każdy wypatrywać będzie dzisiaj na niebie pierwszej gwiazdki. To ona da nam sygnał, że najwyższa pora zasiąść z całą naszą rodziną do kolacji wigilijnej. Starajmy się więc dotrzymać i w tym względzie tradycji i nie przegapmy tej pierwszej gwiazdy na niebie. Po to jednak by tak się stało musimy nade wszystko zdążyć ze wszystkimi pracami które pozostały nam jeszcze do wykonania.

Zgodnie z tradycją, zanim usiądziemy do wigilijnego stołu, spoglądamy w niebo w poszukiwaniu „pierwszej gwiazdki”. To ona jest znakiem, by zasiąść do wieczerzy. „Pierwsza gwiazdka” symbolicznie nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa. W Biblii możemy przeczytać, że Mędrcy ze Wschodu zobaczyli jasny obiekt na niebie. To właśnie on miał ich doprowadzić do miejsca narodzenia Jezusa.

Przez ostatnie lata „pierwszą gwiazdką” nie była gwiazda. Znak, że można zasiąść do wieczerzy dawały nam planety m.in. Wenus czy Jowisz. To planety w ostatnich latach były najjaśniejszymi punktami na niebie w momencie zapadnięcia zmroku. W tym roku będzie jednak inaczej. W Wigilię pierwszym jasnym obiektem astronomicznym, jaki zobaczymy na niebie będzie gwiazda.

– 24 grudnia, jeżeli niebo będzie pogodne lub zachmurzone w stopniu umiarkowanym, jako „pierwszą gwiazdkę” zobaczymy jedną z dwóch gwiazd. Może to być Wega- najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Lutni, lub Kapella, czyli najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Woźnicy.

Wega będzie widoczna na niebie już około godziny 15.50. Znajdziemy ją w zachodniej części nieba. Z kolei szukając Kapelli należy skierować wzrok w kierunku północno-wschodnim. Kapella powinna być widoczna już około godziny 16.00.

Do tej pory nie ma jednoznacznego wytłumaczenia, jaki to jasny obiekt doprowadził Mędrców do miejsca narodzin Chrystusa. Przede wszystkim nie znamy dokładnej daty narodzin Jezusa. Pod uwagę brane są lata od 7 roku p.n.e. do 2 roku n.e.

– W środowisku naukowym istnieją trzy teorie. Jedna z nich zakłada , że jasnym obiektem, za którym podążali Mędrcy, czyli Gwiazdką Betlejemską była kometa. Inna teoria mówi, że mogło wtedy dojść do koniunkcji jasnych planet lub wybuchu gwiazdy supernowej – wyjaśnia Lech Motyka.

Przez wiele lat Gwiazdę Betlejemską symbolizował obraz komety. Związane to było ze słynnym freskiem włoskiego malarza Giotto di Bondone z kaplicy dell’Arena w Padwie. Pokazuje on Mędrców składających pokłon Jezusowi. Widnieje na niej gwiazda z długim „warkoczem” -kometa. Ta symbolika pozostała do dziś.

Redakcja