czwartek , 20 Wrzesień 2018
Home » Aktualności » Wynik meczu z Rachowicami został zweryfikowany na korzyść BUK-u. Prezes PZPN-u wkroczył do akcji!

Wynik meczu z Rachowicami został zweryfikowany na korzyść BUK-u. Prezes PZPN-u wkroczył do akcji!

Wisielcze były nastroje zawodników, trenera i kibiców LKS ,,BUK” Rudy po rozegranym w minioną sobotę meczu ligi okręgowej w Rachowicach. Ale jakże mogło być inaczej skoro nasi polegli w mocno kontrowersyjnych okolicznościach 2:1. Po raz kolejny okazało się, że niekoniecznie mecz trzeba wygrać na boisku własnymi nogami i głową skoro można sprawę załatwić jeszcze przed meczem w sędziowskiej szatni. A potem, ……. a potem to na boisku rządzi już tylko ,,scenariusz” wypracowany za klubową zieloną kotarą. Tak właśnie było według wielu obserwatorów na boisku w Rachowicach tydzień temu. W efekcie skandalicznego sędziowania mecz zakończył się minimalnym zwycięstwem gospodarzy, którzy na pewno w oczach wielu obserwatorów meczu na ten wynik nie zasługiwali. Niestety nie można go wygrać kiedy ,,gwizdek” gwiżdże wtedy kiedy nie powinien, oraz gdy nie gwiżdże wtedy kiedy powinien. W takim scenariuszu egzekwowane są ,,karne” pomimo tego, że tylko sędzia wie – dlaczego? W takim scenariuszu nie są dyktowane ewidentne karne po zagraniu ręką – pomimo, że zagranie ręką miało miejsce. Takich a nie innych decyzji można by było po sobotnim meczu mnożyć.

Sytuacja pomeczowa nabrzmiała na tyle, że działacze BUK-u postanowili ,,postawić się” i złożyli skargę na sędziego do centrali piłkarskiej.

Oto już w pomeczowy poniedziałek delegacja rudzkiego klubu udała się do Katowic, gdzie złożyła szeroką dokumentację pomeczową wraz z filmem z rozegranego meczu i wnioskiem do Centaral.

Wniosek obejmował propozycję ponownego rozegrania meczu z innym składem sędziowskim. Rudzcy działacze byli na tyle zdeterminowani, że kopię wniosku wysłali pocztą elektroniczną do Polskiego Związku Piłki Nożnej i głównego adresata Prezesa PZPN-u Zbigniewa Bońka. I zaczęło się. Boniek poruszył wszystko.

Już w dniu wczorajszym ( w piątek ) do Rud doszła informacja o drastycznych decyzjach jakie zapadły w Warszawie. Do ich przeprowadzenia został wyznaczony Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Katowicach w trybie natychmiastowym.

Jakie są decyzje?

– klub z Rachowic został zdergradowany do klasy rozgrywek ,,C”,

– wynik sobotniego meczu został zweryfikowany na korzyść rudzkiego klubu,

– trójka sędziowska otrzymała dożywotni zakaz sędziowania meczów piłkarskich, służbowo przesunięci zostali do sekcji sędziowania – wolnej amerykanki.

– w dniu 1 maja br. rozegrany zostanie mecz ,,pokazowy” dla wszystkich sędziów okręgu katowickiego z lekcją szkoleniową – jak w trakcie meczu gwizdać i co gwizdać.

We wspomnianym meczu na boisku naprzeciw siebie staną drużyny LKS ,,BUK” Rudy i drużyna Centrali Piłkarskiej z Warszawy. W jej szeregach zagra sam Prezes Zbigniew Boniek. Na boisku pojawią się ponadto Grzegorz Lato, Kuba Błaszczykowski, Jerzy Dudek, Hubert Kostka, Robert Lewandowski i inne znakomitości polskiej piłki.

Mecz rozegrany zostanie na BUKARENA pod hasłem – ,,Czysta piłka i kryształowy gwizdek”.

Na trybunach zobowiązani zostali do obecności wszyscy sędziowie śląskiego podokręgu. Ma to być dla nich lekcja pokazowa sędziowania i budowania dobrej atmosfery na boisku.

Dodatkowo grupa sędziów obowiązkowo weźmie udział w pomeczowym szkoleniu które odbędzie się w rudzkiej STODOLE. Szkolenie poprowadzi tzw. Fryzjer znany ,,działacz” okołopiłkarski. Temat wykładu – ,,Honor boiskowy a pieniądze. Jak dalej żyć?”.

Jako zadośćuczynienie dla klubu za doznane krzywdy i upokorzenia PZPN przyznał rudzkiemu klubowi dożywotnie stypendium w postaci bezpłatnego sędziowania wszystkich ligowych meczów. Ma to pomóc w uzyskaniu równowagi finansowej przez nasz klub. Przy okazji bowiem Prezes Boniek przeanalizował wysokość dofinansowania jaki nasz klub otrzymuje z gminnej sakiewki na swoją działalność. Komentarz Prezesa był następujący – ,,Po analizie wysokości dofinansowania jakie rudzki klub otrzymuje z ich Gminy widzę, dlaczego nie stać ich na ,,sute” przyjmowanie sędziów przed każdym ligowym meczem. Od teraz klub LKS ,,BUK” Rudy będzie oczkiem w głowie PZPN-u”. Dodał również, że zobowiązał Kolegium Sędziowskie do delegowania na każdy mecz rudzkiej drużyny  dwóch składów sędziowskich. Z chwilą wejścia drużyn na boisko, kapitanowie drużyn wylosują skład który poprowadzi mecz. Pozostała trójka będzie z mocy prawa obserwatorem i weryfikatorem wszystkich błędnych decyzji sędziowskich na boisku.

Mamy nadzieję, że wejście tych niespodziewanych i drastycznych decyzji Bońka sprawi, że piłka z dnia na dzień stanie się bardziej …… okrągła.

Redakcja