niedziela , 20 Styczeń 2019
Home » Aktualności » Po ,,smogowej” sobocie wołamy głośno S.O.S.!!! Najwyższa już pora, by problemem złego powietrza zająć na poważnie a co najważniejsze skutecznie!!!

Po ,,smogowej” sobocie wołamy głośno S.O.S.!!! Najwyższa już pora, by problemem złego powietrza zająć na poważnie a co najważniejsze skutecznie!!!

Zgodnie z informacjami służb meteorologicznych sobota 27.01.2018 r. była dla nas wszystkich kolejnym trudnym dniem. Podobnie było w niedzielę, aczkolwiek w tym dniu mieliśmy już silne podmuchy powietrza, co rozrzedziło duszącą atmosferę. Wszystko działo za sprawą wysokiego poziomu pyłu zawieszonego, jakości powietrza na całym obszarze rybnicko-pszczyńskim ( Powiaty: pszczyński, rybnicki, mikołowski, raciborski i wodzisławski ). Sytuacja była bardzo zła. Wszystko za sprawą panującej bezwietrznej pogody ( sobota ) i sytuacji związanej z zalegającymi dymami z przydomowych kotłowni, spalin wydobywających się z samochodów, itd. Dlatego właśnie kierowaliśmy apel do wszystkich – w takim dniu doprawdy nie warto przebywać na dworze. Zwłaszcza małe dzieci oraz osoby o zmniejszonej odporności.

Wystarczyło spojrzeć za poranne okno ( w sobotę ), by się przekonać w jakich bestialskich okowach smogu znajdowaliśmy. Wszyscy! Bez wyjątku. Wszakże poniekąd sami sobie gotujemy ten los.

Na usta jednak ciśnie się pytanie – czy wszystko w tym zakresie zależy od nas samych?

Otóż nie, od nas zależy wiele, ale jeszcze więcej zależy od włodarzy tego kraju, województwa, powiatu i gminy. To to gremium osób ma obowiązek zrobić wszystko, by sytuacja związana z zalegającym smogiem poprawiała się w sposób radykalny i szybki. Tymczasem nawet jeżeli temat jest na czasie, nawet jeżeli sytuacja się zmienia, dzieje się to w zastraszająco wolnym tempie.

Sprawa jest prosta – o czystość powietrza musimy zadbać od zaraz i to na wielką skalę. Jeśli tak, to na poszczególnych szczeblach nie mogą to być działania pozorowane, tak by nikt się nie doczepił, że nic się w sprawie nie robi.

Pytania są natury zasadniczej.

Kiedy system zmiany sposobu opalania w naszych domowych kotłowniach będzie szybszy, prostszy i dla każdego kto chce tego dokonać. To nie może być luksus tylko dla ,,wybranych”. System musi objąć wszystkich – bogatych i biednych, starych i młodych, zaradnych i niezaradnych, chcących i niechcących, itd. Pomoc w zakresie zmiany pieca CO jak również rodzaju spalanego paliwa musi dla wszystkich być znaczna  i trwała. Tak by każdemu z nas ,,opłacało się” dokonać zmian.

Dlatego właśnie wołamy głośno S.O.S.!!! Najwyższa już pora, by problemem złego powietrza zająć na poważnie a co najważniejsze skutecznie. Zmiany muszą jednak być dla ludzi, tak by były możliwe do przeprowadzenia. Inaczej – niewidzialny, ale odczuwalny przez organizm ,,morderca” uśmierci wielu z nas. Uśmierci bogatych i biednych, młodych i starych, zaradnych i niezaradnych, chcących i niechcących zmian, przychylnych i nieprzychylnych urzędników i włodarzy na poszczególnych szczeblach zarządzania naszym krajem.

*** Co robić w trudne smogowe dni? – osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem.

Redakcja