środa , 19 Czerwiec 2019
Home » Aktualności » Witamy w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia.

Witamy w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia.

Dla wielu z nas dzisiejszy dzień jest bodajże najpiękniejszym dniem w roku – Wigilia Bożego Narodzenia. Szczególny to dzień, a po nim szczególne święta. Narodzi się bowiem Jezus! Szykujmy się na przyjście Pana! Mamy nadzieję, że wszyscy nasi czytelnicy na czas zdążyli ze świątecznymi przygotowaniami. W Wigilię nie powinniśmy już wykonywać ciężkich prac, stąd też jak tylko mogliśmy mobilizowaliśmy naszych czytelników, aby zawczasu wszelkie niezbędne prace wykonać. Ważne jest bowiem, aby do świąt przystępować w spokoju, w radosnym usposobieniu i wypoczętym. Biorąc te wskazówki pod uwagę, w dniu dzisiejszym powinniśmy wykonywać już tylko niezbędne, lekkie prace związane bezpośrednio z przygotowaniem wieczerzy wigilijnej. Pogoda ducha w dniu dzisiejszym staje się dla nas najważniejsza. Miłego świętowania życzymy wszystkim naszym czytelnikom.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 24 grudnia br., w 3 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 358 dniem roku, do jego końca pozostało więc dokładnie 7 dni.

To już 3 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +4oC.  W trakcie dnia podniesie się do +9oC, w tej chwili wynosi  około +5oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +5oC. Od samego rana dzień jest pochmurny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 747 mmHg, wiatr osiągnie siłę 6 – 7 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 89 – 81%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.05, zaś zmierzch około godz.: 16.26.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.45 zajdzie natomiast o godz. 15.48 w wyniku czego długość dnia wyniosła dokładnie 8 godzin i 3 minuty. Noc będzie więc miała 15 godzin i 57 minut. Dzisiejszy dzień jest więc niemal tak samo długi ( krótki ) jak dzień wczorajszy. Mamy więc najkrótsze dni w roku. Dzień jest już krótszy od nocy o pełne 7 godziny i  59 minut.  Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2017 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 2 minuty, 28 sekund. 24 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 19 minut, 34 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 0 minut, 32 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Adela, Grzymisława, Ewa, Godzisława, Irmina, Grzegorz, Ewelina, Hermina, Zenobiusz i Adam. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet  kwiatów.

Motto dnia: ,,W Wigilię ponoć zwierzęta ludzkim przemawiają głosem… . A może by tak nie jeden człowiek wreszcie po ludzku zaczął mówić”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Jak w Wigilię z dachu ciecze, to się zima długo wlecze”.

Pamiętajmy, że Wigilia zgodnie ze starym ludowym zwyczajem powinna być dniem postnym. Nie powinniśmy również objadać się do rozpuku. Wiadomo, z samego ranka ,,co nieco” powinniśmy zjeść, tak, aby spokojnie dotrwać do wieczerzy wigilijnej. To tak dla zachowania zwyczaju naszych dziadów i pradziadów, ale również po to, aby do obfitej kolacji wigilijnej nie zasiadać najedzonym. Wskazane jest, aby do stołu usiąść na lekkim głodzie.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej przedświątecznej niedzieli.    Redakcja