wtorek , 14 Sierpień 2018
Home » Aktualności » Witamy w Wigilię Bożego Narodzenia AD 2015

Witamy w Wigilię Bożego Narodzenia AD 2015

wigilia bnDla wielu z nas dzisiejszy dzień jest bodajże najpiękniejszym w roku ? Wigilia Bożego Narodzenia. Szczególny to dzień, a po nim szczególne święta. Narodzi się bowiem Jezus! Szykujmy się na przyjście Pana! Mamy nadzieję, że wszyscy nasi czytelnicy na czas zdążyli ze świątecznymi przygotowaniami. W Wigilię nie powinniśmy już wykonywać ciężkich prac, stąd też jak tylko mogliśmy mobilizowaliśmy naszych czytelników, aby zawczasu wszelkie niezbędne prace wykonać. Ważne jest bowiem, aby do świąt przystępować w spokoju, w radosnym usposobieniu i wypoczętym. Biorąc te wskazówki pod uwagę, w dniu dzisiejszym powinniśmy wykonywać już tylko niezbędne, lekkie prace związane bezpośrednio z przygotowaniem wieczerzy wigilijnej. Pogoda ducha w dniu dzisiejszym staje się dla nas najważniejsza.

Tymczasem na dworze mamy chłodny poranek. Temperatura spadła poniżej ,,zera” a otaczający nas świat spowiła gęsta poranna mgła. To chyba jest namiastka zimy na która tak bardzo czekamy.

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek 24 grudnia br., w 3 dniu astronomicznej zimy. Dzisiejszy dzień jest 357 dniem roku, do jego końca pozostało więc dokładnie 8 dni. Mamy więc trzeci dzień tegorocznej zimy.

To 3 dzień astronomicznej zimy w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie?. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -1oC.  W trakcie dnia podniesie się i wynosić będzie +8oC, w tej chwili wynosi około +7oC. Temperatura odczuwalna wyniesie +8oC. Od samego rana mamy chłodny, lekko mroźny i zamglony poranek. Ciśnienie atmosferyczne wynosić będzie w granicach 755 – 754 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 92 – 84%.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.44, zajdzie natomiast o godz. 15.47 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 3 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc jednym z najkrótszych dni w roku. Teraz długość dnia ,,stanęła? na 2-3 dni, po czym dnia zacznie przybywać. Księżyc znajduje się w fazie ? pełnia.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Adela, Grzymisława, Ewa, Godzisława, Irmina, Grzegorz, Ewelina, Hermina, Zenobiusz i Adam. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z  życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,W Wigilię ponoć zwierzęta ludzkim przemawiają głosem… . A może by tak nie jeden człowiek wreszcie po ludzku zaczął mówić?.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Jak w Wigilię z dachu ciecze, to się zima długo wlecze?.

Pamiętajmy, że Wigilia zgodnie ze starym ludowym zwyczajem powinna być dniem postnym. Nie powinniśmy również objadać się do rozpuku. Wiadomo, z samego ranka ,,co nieco? powinniśmy zjeść, tak, aby spokojnie dotrwać do wieczerzy wigilijnej. To tak dla zachowania zwyczaju naszych dziadów i pradziadów, ale również po to, aby do obfitej kolacji wigilijnej nie zasiadać najedzonym. Wskazane jest, aby do stołu usiąść na lekkim głodzie.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wigilijnego czwartku.    Redakcja