piątek , 22 Marzec 2019
Home » Aktualności » Witamy w Wielką Sobotę. Trwa czas naszej wielkiej zadumy nad przemijaniem i Zmartwychwstaniem.

Witamy w Wielką Sobotę. Trwa czas naszej wielkiej zadumy nad przemijaniem i Zmartwychwstaniem.

Za nami Wielki Piątek, a od kilku godzin przeżywamy Wielką Sobotę. Znajdujemy się więc w przededniu Świąt Wielkanocnych AD 2018. Mamy nadzieję, że wszyscy zdążyliśmy na czas ze świątecznymi przygotowaniami. Dzisiejszy dzień powinien więc być już wolny od ciężkich prac. Nadeszła pora na przedświąteczny finisz. Wielu z nas w dniu dzisiejszym odwiedzi kościół ze święconką, by poświęcić świąteczne potrawy. Wierzymy, że trwamy nadal w przedświątecznym poście, wszakże taka postawa jest naszą wielowiekową tradycją. Najwyższa również pora na przygotowanie świątecznych pisanek, czyli po naszemu kroszonek. Dzisiejszy dzień, a właściwie jego cząstkę powinniśmy również przeznaczyć na wypoczynek po przedświątecznej harówie. Tak, aby w święta wejść w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Miłego świętowania życzymy.

Serdecznie witamy naszych czytelników w Wielką Sobotę 31 marca br. w 11 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 90 dniem roku, do jego końca pozostało więc  275 dni.

I wreszcie mamy 11 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +8oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +14oC, w tej chwili wynosi  około +11oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +15oC. Od samego rana dzień jest pochmurny i lekko mży deszcz. Jest jednak stosunkowo ciepło. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 737 – 730 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 85 – 74%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.51, zaś zmierzch około godz.: 19.49.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.24 zajdzie natomiast o godz. 19.17 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 12 godzin i 53 minuty. Noc będzie więc miała 11 godzin i 7 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 4 godziny i 40 minut. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy.  Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 31 marca jest krótszy od najdłuższego dnia o 3 godzin, 30 minut, 33 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 4 godziny i 40 minut, 32 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Gwido, Beniamin, Kornelia, Dobromira, Balbina, Amos, Achacjusz i Achacy. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Gdy zamykają się jedne drzwi do szczęścia, otwierają się inne, ale my patrzymy na pierwsze drzwi tak długo, że nie widzimy tych drugich”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Dawniej lepiej bywało i trawa lepiej rosła”.

Patrząc na prognozy pogody widzimy, że póki co, na dłużej trwający ,,ciepły” oddech wiosny raczej się nie zanosi. Wielka Sobota ma być pogodna ( poranek jest jednak zachmurzony ), ale na całe święta meteorolodzy zapowiadają załamanie się pogody. Takie ostateczne. Ma ono nastąpić w Wielkanocna Niedzielę. Ostatecznie możemy więc już dzisiaj powiedzieć, że święta spędzimy w nie najlepszej pogodzie. A jak będzie zobaczymy już jutro. Póki co cieszmy się poprawną przedświąteczną pogodą.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej Wielkiej Soboty.    Redakcja