środa , 26 Czerwiec 2019
Home » Aktualności » Witamy w Święto Trzech Króli. Dzisiaj chwyci mróz na minimum 2 tygodnie.

Witamy w Święto Trzech Króli. Dzisiaj chwyci mróz na minimum 2 tygodnie.

Za oknami mamy zimę niemal w pełnej krasie. W ten oto sposób przeżywamy porę roku wynikającą z jej nazwy. W obecnych czasach, śnieg, mróz pozostają bardzo często naszym pobożnym życzeniem. Wielu z nas może się więc nacieszyć panującymi  urokami zimy. Według meteorologów taka aura utrzyma się co najmniej do końca 2 dekady stycznia. Tego życzymy wszystkim. Bowiem zimowa pogoda i lekki mróz są dla naszych organizmów ,,miodem”.

A w naszych sercach i umysłach mamy wielką radość. Mamy bowiem Święto Objawienia Pańskiego, czyli popularne Święto Trzech Króli. Witamy więc bardzo świątecznie i radośnie. Dzisiejszy dzień jest ostatnim dniem świątecznym w tym fragmencie roku ( oczywiście nie licząc sobót i niedziel ), kolejne święto będzie dopiero w kwietniu! Tak, tak – będzie to niedziela i poniedziałek wielkanocny, które wypadają w 2019 r. 21 i 22 kwietnia, czyli kiedy wiosna będzie sobie liczyć już pełny miesiąc. Niezła perspektywa, co? No, ale tak to już bywa – wszystko kołem się toczy. Tymczasem my cieplutko witamy wszystkich naszych czytelników w kolejnym świątecznym dniu i życzymy radosnego, zdrowego i miłego świętowania. Udział w orszakach z 3 Królami jest ze wszech miar wskazany. A więc zapraszamy.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 6 stycznia br. – w 16 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 6 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 359 dni.

Przeżywamy 16 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około 0oC.  W trakcie dnia nie podniesie się i wynosić będzie około 0oC, w tej chwili wynosi około -0,5oC. Temperatura odczuwalna może wynosić – 3 do -7oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 750 – 745 mmHg, wiatr osiągnie siłę 5 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 92 – 84%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.05, zaś zmierzch około godz.: 16.37.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.45 zajdzie natomiast o godz. 15.59 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 14 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 46 minut. Dzisiejszy dzień jest już 11 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest krótszy od nocy o 7 godziny i 48 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  nów.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 6 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin i 7 minut, 24 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 12 minut i 41 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Andrzej, Jędrzej, Baltazar, Fotyn, Fotyna, Kacper, Melchior i Norman. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Najlepszym sposobem na ucieczkę od problemu jest…rozwiązanie go”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy w styczniu deszcz leje, złe robi nadzieje”.

Patrząc na styczniową pogodę, wielu z nas zastanawia się, co taka pogoda zwiastuje na pozostałą część roku? Stare porzekadło ludowe mówi – im jest w styczniu cieplej, tym więcej przykrych anomalii pogodowych czeka nas latem, zwłaszcza w lipcu. Jak więc widzimy, styczniowa pogoda może zwiastować to, co czeka nas latem, zwłaszcza w wakacje. Obserwujmy zachowanie przyrody w trakcie całego roku, a potem odpowiedzmy sobie, czy zacytowane porzekadło ludowe ma swoje uzasadnienie, wynikające z wieloletnich doświadczeń naszych dziadów i pradziadów. W dniu dzisiejszym mamy piękne kościelne święto, świętujmy więc godnie, nie zawsze nam było to dane. Na dzisiejsze popołudnie polecamy koncert kolęd w naszym kościele w wykonaniu chóru im. Juliusza Rogera z Rud. Te chwile spędzone w kościele, na pewno nie będą czasem straconym. Zachęcamy do przyjścia na koncert na godz. 15.50.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej świątecznej niedzieli.

Redakcja