niedziela , 20 Styczeń 2019
Home » Aktualności » Witamy w pogodna majową sobotę. Miłego dzionka życzymy.

Witamy w pogodna majową sobotę. Miłego dzionka życzymy.

Wszystko co dobre, szybko się kończy. Tak właśnie stanie się dla wielu z nas z długim weekendem kwietniowo-majowym AD 2018. Tak oto w poniedziałek pomyśli wiele osób wracających po przerwie weekendowej do pracy i szkoły. Niestety wielu z nas przyjdzie wrócić do pracy i w szkolne ławy. Wiemy, że nie będzie to łatwe. Dotyczy to zwłaszcza wszystkich tegorocznych maturzystów, którzy od wczoraj zmagają się z egzaminem maturalnym. Wszakże w dniu wczorajszym rozpoczęły się tegoroczne matury. Za nami jest jednak kilka dni wspaniałego wypoczynku. Jednak, co bardziej operatywni, tych dni mogą mieć aż 9 i …. wypoczywają dalej. Mamy nadzieję, że niezależnie od tego, ile dni było każdemu z nas dane odpoczywać, do pracy bądź szkoły wrócimy z naładowanymi akumulatorami. Tak, by siły starczyło nam do kolejnego długiego weekendu w okolicach Bożego Ciała. Wobec takiego stanu rzeczy, nie pozostaje nam nic innego jak tylko życzyć wszystkim miłej soboty i niedzieli. Przed nami są jeszcze 2 pełne dni wypoczynku. I pamiętajmy, że po weekendzie i po powrocie do codziennych reali, po jednym dniu aklimatyzacji w pracy i szkole, wszystko powinno powoli wrócić do normy.

Serdecznie witamy naszych czytelników w sobotę 5 maja br. w 46 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 125 dniem roku, do jego końca pozostało więc  240 dni.

I wreszcie mamy 46 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +11oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +19oC, w tej chwili wynosi  około +15oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +20oC. Od samego rana dzień jest pogodny i słoneczny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 749 – 747 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 81 – 48%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 04.36, zaś zmierzch około godz.: 20.48.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.14 zajdzie natomiast o godz. 20.12 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 14 godzin i 58 minut. Noc będzie więc miała 9 godzin i 2 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 6 godziny i 54 minuty. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy.  Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 5 maja jest krótszy od najdłuższego dnia o 1 godzinę, 25 minut, 40 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 6 godzin i 54 minut, 6 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Anioł, Gotard, Hilary, Irena, Ireneusz, Iryda, Maksym, Penelopa, Peregryn, Pius, Stanisław, Stanisława, Teodor i Waldemar. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Życie to ból, przyzwyczaj się do niego”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Deszcz majowy, to łzy młodej wdowy”.

No i tydzień powoli nam się kończy i czeka nas kolejny. Jest maj, na dworze czeka na nas wiele pracy z którą musimy uporać się na czas. Patrząc na kalendarz, to chłodne dni mogą nam się jeszcze trafiać do 17 maja. Po tej dacie za nami będą już 3 zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Czy po tej dacie nastąpią upały, albo mówiąc ostrożnie ciepłe dni? O tym napiszemy już niebawem, musimy bowiem zasięgnąć informacji u  starych …….. Indian.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej soboty.    Redakcja