czwartek , 25 Kwiecień 2019
Home » Aktualności » Witamy w pierwszym dniu klendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest już dłuższy od najkrótszego dnia w roku o …..5 sek.

Witamy w pierwszym dniu klendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest już dłuższy od najkrótszego dnia w roku o …..5 sek.

Po długich przygotowaniach do świąt, właśnie wkraczamy w finisz tych przygotowań. Co prawda, Wigilię mamy ,,dopiero” w niedzielę, ale już teraz wkroczyliśmy w zasadniczy okres poprzedzający Boże Narodzenie. Tak właściwie to od Wigilii Bożego Narodzenia dzielą nas godziny. Z całą pewnością w naszych domach trwają najważniejsze świąteczne przygotowania. Dobrze byłoby, gdyby najbliższe 2 dni ( piątek, sobota ) mogły być dla nas wolne od pracy. To powinno zapewnić nam czasowy komfort naszej domowej pracy przedświątecznej a już na pewno w dzień Wigilii.  Przypominamy wszystkim naszym czytelnikom, że wczoraj ( czwartek ) 21 grudnia rozpoczęliśmy astronomiczną zimę. Pierwszy dzień zimy kalendarzowej mamy w dniu dzisiejszym. A na dworze od samego rana jest pogodnie, ciepło i wilgotno. Przyznają Państwo, że taka pogoda z zimą nie wiele wspólnego. Tymczasem już dzisiaj od godz. 8.00 wszyscy chętni mężczyźni mogli się włączyć do budowy stajenki bożonarodzeniowej w naszym kościele. Każda ręka była mile widziana. Bóg zapłać!

Serdecznie witamy naszych czytelników w piątek 22 grudnia br., w 1 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 356 dniem roku, do jego końca pozostało więc dokładnie 9 dni.

To już 1 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +1oC.  W trakcie dnia podniesie się do +3oC, w tej chwili wynosi  około +3oC. Temperatura odczuwalna może wynosić 0oC. Od samego rana dzień jest pochmurny i mokry, chwilami mży drobny deszcz. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 754 – 752 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 94 – 92%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.04, zaś zmierzch około godz.: 16.25.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.44 zajdzie natomiast o godz. 15.46 w wyniku czego długość dnia wyniosła dokładnie 8 godzin i 2 minuty. Noc będzie więc miała 15 godzin i 58 minut. Dzisiejszy dzień jest więc tak samo długi ( krótki ) jak dzień wczorajszy. Mamy więc najkrótsze dzni w roku. Dzień jest już krótszy od nocy o pełne 7 godziny i  59 minut.  Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2017 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 2 minuty, 28 sekund. 22 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 20 minut, 1 sekundę i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 0 minut, 5 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Drogomir, Ksawera, Honorata, Zenon, Franciszka, Gryzelda, Flawian i Beata. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet  kwiatów.

Motto dnia: ,,Nie czas jest nam dany, lecz chwila”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy łagodna jesień trzyma, będzie krótka, ostra zima”.

Już tylko godziny dzielą nas od chwili kiedy rozpoczynamy wielkie świętowanie. Za sobą mamy już niemal cały tegoroczny Adwent. W minioną niedzielę wielu z nas godnie ,,pożegnało” się z Adwentem na Jarmarku Adwentowym w piwnicach rudzkiego opactwa. Przyznajemy, że świąteczny klimat tego miejsca po raz kolejny został wyniesiony na wysoki poziom. Niech radość tam panująca zostanie przeniesiona do naszych domów, gdzie powinna rozkwitać na łonie naszych rodzin. Wielkie dzięki dla księdza Jana i całej Jego drużyny, wielkie dzięki za doznane przeżycia. Również kiermasz adwentowy w rudzkiej szkole po raz kolejny pokazał, że ,,jak trza”, to środowisko szkolne potrafi zrobić kawał dobrej roboty. Niech żałują wszyscy ci którzy w niedzielę nie odwiedzili szkoły. Gratulujemy uczniom i wszystkim organizatorom.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego piątku.    Redakcja