wtorek , 19 Luty 2019
Home » Aktualności » Witamy w pierwszym dniu kalendarzowego lata AD 2018.

Witamy w pierwszym dniu kalendarzowego lata AD 2018.

Wiosna bezpowrotnie przeminęła mniej więcej na 9 miesięcy. Może to być dla wielu z nas powód do dyskomfortu psychicznego, ale żeby od razu z tego powodu lamentować? Mamy przecież Lato, przed nami więc rozciąga się blisko 100 dniowa perspektywa letniego wypoczynku i kanikuły. Oczywiście nie dotyczy to w zasadniczej części rolników, dla których lato jest okresem wzmożonej pracy na polu. Jest to jednak ich warsztat pracy. Pozostali jednak również nie będą tylko leniuchować, wszakże musimy realizować nasze codzienne obowiązki służbowe. Jeśli dać wiarę meteorologom, to w najbliższym czasie ochłodzi się. Widać to juz po dzisiejszym dniu. Musimy jednak brać pod uwagę w okresie letnim, że będziemy mieli zwrotnikowe upały. Mamy jednak w tym względzie doświadczenia z minionych lat, więc powinniśmy dać sobie z ewentualnym upałem radę.

Tymczasem w przedszkolach i szkołach w dniu dzisiejszym mamy finisz roku pracy w tych placówkach. To już dzisiaj rozpoczynamy letnią kanikułą. Przeżywajmy ją we wspaniały sposób, aktywnie i niepowtarzalnie. Pamiętajmy jednak, że wakacje również kiedyś się kończą.

Tymczasem pierwszy dzień astronomicznego lata minął nam bardzo dynamicznie. W ciągu niespełna 2 godzin odczuwalna temperatura z poziomu około +35oC spadła do +9oC. Czyli o ponad 25 stopni. Taki spadek nie mógł więc być obojętny dla naszych organizmów. Jeśli do tego dodamy wpływ na nas silnej wichury, to mamy pełny obraz tego co powodowało wczorajszą burzę  w naszych organizmach.

Serdecznie witamy naszych czytelników w piątek 22 czerwca br. w 1 dniu kalendarzowego lata. Dzisiejszy dzień jest 173 dniem roku, do jego końca pozostały więc  192 dni.

I wreszcie mamy 1 dzień tegorocznej kalendarzowego lata, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +8oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +17oC, w tej chwili wynosi  około +12oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +18oC!!! Od samego rana dzień jest pochmurny i chłodny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 746 – 742 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 81 – 57%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 03.48, zaś zmierzch około godz.: 21.43.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 4.36 zajdzie natomiast o godz. 21.01 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 16 godzin i 25 minut. Noc będzie więc miała 7 godzin i 35 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 8 godziny i 25 minut. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy. Generalnie mamy najdłuższy dzień roku a zarazem najkrótszą noc. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 22 czerwca jest krótszy od najdłuższego dnia o 0 minut, 0 sekund i dłuższy od najkrótszego o 8 godzin, 25 minut i 1 sekundę.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Innocenta, Innocenty i Paulina. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet już letnich kwiatów.

Motto dnia: ,,Być pobitym to jeszcze nic, ważne jest, przez kogo”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Na początku lata ranne grzmoty są zapowiedzią rychłej słoty”.

Nawet żeśmy się nie spostrzegli, a tu już Wiosna za nami. Ale mamy Lato, a wraz z jego nadejściem wiele nadziei. Bo to dzisiaj kończy się rok szkolny i wielu z nas rozpocznie letnie wakacje. Oj będzie się działo!. Oby tylko pogoda nie odbiegała od średnich standardów. Nie zależy nam, by lato spędzić w zwrotnikowych upałach i spiekocie. Lato powinno być umiarkowane, tak by każdy z nas mógł odnaleźć w tym czasie czas dla siebie. Bo skoro lato, to nade wszystko powinniśmy wypocząć i nabrać siły. Czy nam się to uda? Zależy to w głównej mierze od nas samych.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego piątku.    Redakcja