środa , 26 Czerwiec 2019
Home » Aktualności » Witamy w piękny dzień – mamy Środę Popielcową i Walentynki.

Witamy w piękny dzień – mamy Środę Popielcową i Walentynki.

Przed nami piękny dzień. I to bynajmniej nie za sprawą aury. Bo pogoda jest, jaka jest i każdy widzi. Mimo to mamy jednak piękny dzień i to co najmniej z 2 powodów. Mamy bowiem dzisiaj podwójne święto – Środę Popielcową oraz popularne Walentynki powszechnie określane jako święto zakochanych. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci wszystkich. Mamy nadzieję, że każdy z nas stanie na wysokości zadania – na myśli mamy nasze chrześcijańskie obowiązki związane ze Środą Popielcową oraz naszą postawę związaną z Walentynkami. Patrząc za okno widzimy, że pomimo nocnego mrozu, czeka nas nie tylko piękny dzień w naszych sercach i umysłach. Obudził nas pochmurny dzień, ale w tej fazie roku słońce robi już swoje i rozgrzewa świat w trakcie dnia. A w trakcie jego trwania słupek rtęci podniesie się o dobrych kilka kresek.

Serdecznie witamy naszych czytelników w środę 14 lutego br. w 55 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 45 dniem roku, do jego końca pozostało więc 320 dni.

To już 55 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -2oC. W trakcie dnia wyniesie około +1oC, w tej chwili wynosi około +1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -1oC. Od samego rana dzień jest pochmurny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 746 – 744 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 92 – 79%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.25, zaś zmierzch około godz.: 17.37.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.58 zajdzie natomiast o godz. 17.03 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 10 godzin i 5 minut. Noc będzie więc miała 13 godzin i 55 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 2 godzinę i 2 minuty. Widać więc, że dnia już znacznie przybywa!!! Księżyc znajduje się w fazie – nów.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 2 minuty, 28 sekund. 14 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 6 godzin, 28 minut, 18 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 2 godzinę i 2 minut, 12 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Cyryl, Dobiesława, Metody, Adolf, Walenty, Piotr i Liliana. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Im większy człowiek, tym większa jest też jego miłość”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy na Św. Walenty mróz, chowaj sanie, szykuj wóz”.

Mamy dzisiaj szczególny dzień – Środę Popielcową i Walentynki. Chciało by się, aby trwały one cały rok. Czy tak będzie, zależy to tylko od nas samych. Dzisiejszy dzień nie powinien więc być tylko ,,okazją” do świętowania, lecz również dniem refleksji nad wzajemnymi ludzkimi relacjami i naszą duchowością. Zachęcamy do tego usilnie. Życzymy miłego i kochanego dzionka – najpierw w kościele a potem w domu u boku ukochanych osób.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej środa.   Redakcja