poniedziałek , 25 Marzec 2019
Home » Aktualności » Witamy w ostatnim dniu zimy 2017/2018 i pierwszym dniu wiosny astronomicznej. Jutro wiosna kalendarzowa. Tyle tylko, że w kalendarzu i naszych …… sercach.

Witamy w ostatnim dniu zimy 2017/2018 i pierwszym dniu wiosny astronomicznej. Jutro wiosna kalendarzowa. Tyle tylko, że w kalendarzu i naszych …… sercach.

Nawet żeśmy się nie spostrzegli a minął nam ostatni poniedziałek tegorocznej zimy. Za nami jest ostatni pełny tydzień tegorocznej zimy, wszakże już jutro powitamy kalendarzową Wiosnę. Dzisiaj natomiast kłaniamy się wiośnie astronomicznej. We wtorek bowiem mamy pierwszy dzień astronomicznej wiosny! Wiosna przyjdzie do nas dokładnie dzisiaj o godzinie 17.15. A więc już jutro nadejdzie do nas Wiosna kalendarzowa. W takim razie już tylko godziny dzielą nas od tej chwili. Mamy nadzieję, że  w pierwszym dniu wiosny nie sprawdzi się prognoza pogody o której mówią synoptycy. A prognozują, że to bardzo zimny ( wręcz mroźny ) dzień. Reasumując więc te informacje możemy powiedzieć, że kiedy powitanie wiosny będziemy mieć już za sobą, nasz wzrok będzie sięgać już tylko w kierunku Świąt Wielkanocnych. W związku z tym wiele czekających nas prac wykonywać będziemy właśnie z myślą o świętowaniu. Pamiętajmy jednak o zachowaniu równowagi w zakresie przygotowań materialnych i duchowych. Dzisiaj marzymy więc o wiośnie i o tym by jak najszybciej wiosna przyniosła ze sobą ciepłe dni i noce. Dopiero one dają nam pełen komfort płynący ze zbliżającej się tej pory roku.

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 20 marca br. w 89 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 79 dniem roku, do jego końca pozostało więc  286 dni.

To już 89 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -6oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około 0oC, w tej chwili wynosi  około -5oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -6oC. Od samego rana dzień jest pochmurny i zimny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 741 – 739 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 82 – 59%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.15, zaś zmierzch około godz.: 18.31.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.48 zajdzie natomiast o godz. 17.59 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 12 godzin i 11 minut. Noc będzie więc miała 11 godzin i 49 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 4 godziny i 9 minut. Widać więc, że długość dnia jest już większa niż nocy.  Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 19 marca jest krótszy od najdłuższego dnia o 4 godzin, 12 minut, 8 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 4 godziny i 9 minut, 2 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Aleksander, Ambroży, Anatol, Bogusław, Klaudia, Klemens, Patrycjusz i Wincenty. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet  kwiatów.

Motto dnia: ,,To człowiek człowiekowi najbardziej potrzebny jest do szczęścia”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy kruk kruka kłuje, pewnie głodne lato czuje”.

Przez ostatnich kilka dni mieliśmy chłodniejszą pogodę. Silne mrozy pokazały, że zima łatwo nie odejdzie. A my chcemy by z dnia na dzień było  coraz cieplej. Zapewne w dalszym ciągu będziemy mieli chłodne noce, ale za dnia powinno już przygrzewać mocniej. Musi tak być, przecież zima już praktycznie powinna odchodzić. Aktualnie znajdujemy się dokładnie w trakcie przesilenia zimowo-wiosennego. Mamy nadzieję, że nasze organizmy ten czas przesilenia zniosą dobrze. Zapowiadamy również już dzisiaj, że oto w kolejny weekend ( już wiosenny ) z soboty na niedziele zmieniony zostanie czas z zimowego na letni.  W efekcie tej zmiany dzionek z rana później się rozjaśni, jednak wieczorem zmrok zapadnie o 1 godzinę później. Dobre to, czy nie – oto jest pytanie.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.    Redakcja