poniedziałek , 24 Czerwiec 2019
Home » Aktualności » Witamy w niedzielę Św. Elżbiety – ,,Zjawia to Elżbieta święta, czy ta zima będzie cięta”.

Witamy w niedzielę Św. Elżbiety – ,,Zjawia to Elżbieta święta, czy ta zima będzie cięta”.

Mamy już drugą połowę listopada. 2017 r. więc miesiąc ten szybkimi krokami zmierza do końca. Każdego kolejnego dnia pogoda coraz bardziej może przypominać okres zimowy, albo bardzo ponurą jesień. Na przekór temu, zarówno wczoraj jak i dzisiaj za oknem mamy wspaniałą słoneczną pogodę. Korzystajmy z tego daru Niebios. W kościele katolickim w dniu dzisiejszym przypada wspomnienie Św. Elżbiety, która ma nam pokazać jak będzie nadchodząca zima. Zachęcamy więc do obserwowania dzisiejszej pogody, a potem stawianie swoich własnych ludowych prognoz i czekanie na to czy się sprawdzi. Póki co, niedziela jest bardzo słoneczna, ale temperatura jest niska.  W takich to warunkach dane nam będzie przeżywać niedzielę – drugi dzień przedostatniego ,,normalnego” weekendu roku. Za 2 tygodnie rozpoczniemy bowiem tegoroczny Adwent. A potem do świąt pozostanie nam naprawdę niewiele. Tegoroczny Adwent jest bowiem wyjątkowo krótki.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 19 listopada br., w 58 dniu jesieni. Dzisiejszy dzień jest 323 dniem roku, do jego końca pozostały więc dokładnie 42 dni.

To już 58 dzień tegorocznej jesieni, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +3oC.  W trakcie dnia podniesie się do +6oC, w tej chwili wynosi  około +4oC. Temperatura odczuwalna może wynosić nawet +6oC. Od samego rana dzień pogodny a teraz świeci słońce. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 743 – 739 mmHg, wiatr osiągnie siłę 5 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 79 – 65%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.31, zaś zmierzch około godz.: 16.31.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.07 zajdzie natomiast o godz. 15.56 w wyniku czego długość dnia wyniosła dokładnie 8 godzin i 49 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 11 minut. Dzisiejszy dzień jest więc o kolejne 4 minuty krótszy. Trwa okres dalszego skracania dnia na korzyść nocy. Dzień jest już krótszy od nocy o pełne 6 godziny i 22 minuty.  Księżyc znajduje się w fazie –  nów.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Elżbieta, Paweł, Seweryn, Salomea, Kryspin, Barbara. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet letnich kwiatów.

Motto dnia: „Silniejszy jest zawsze ten, kto się uśmiecha, a nie ten, kto unosi się gniewem”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Zjawia to Elżbieta święta, czy ta zima będzie cięta”.

W dniu dzisiejszym przypada wspomnienie Św. Elżbiety. To ona ma nam pokazać, jak czeka nas zima. No cóż, skoro tak, to popatrzmy wnikliwie za okno i starajmy się nakreślić plan nadchodzącej zimy. I co widać? Z rana mamy przepiękny jesienny słoneczny dzień. Czy taka pogoda dotrwa do wieczoru? Na bazie tych obserwacji możemy już wieczorem postawić swoje prognozy na tegoroczną zimę.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.    Redakcja