piątek , 22 Marzec 2019
Home » Aktualności » Witamy w Niedzielę Palmową.

Witamy w Niedzielę Palmową.

Nocą przymroziło nam ździebko, w ten oto sposób mamy chłodny ale słoneczny poranek. Na termometrach o poranku było -5oC. Wygląda na to, że zima wcale nie chce byśmy o niej zapomnieli na dobre. Z taką sytuacją musimy się jednak liczyć nawet do połowy maja, kiedy to swoje panowanie zakończą 3 zimni ogrodnicy i chłodna Zośka. Nie oznacza to jednak, że w tym czasie nie zaznamy ciepła i słońca. Tymczasem za sobą mamy w bardzo pogodną i słoneczną sobotę z nieco chłodnym wieczorem. Przekonali się o tym zwłaszcza Ci, którzy zafundowali sobie wieczorny pieszy lub rowerowy spacer.

Dzisiaj natomiast od samego rana jest chłodno ale za to bardzo słonecznie, co może zapowiadać piękny dzionek. Podobno niedziela ma być najcieplejszym z dotychczasowych dni tego roku. Organizujmy więc swoje domowe życie tak, by jak najwięcej czasu spędzić na dworze. Pogoda ma być murowana, więc  zachęcamy do bycia na dworze, wypoczywanie i zwyczajne leniuchowanie. Wszakże mamy drugi dzień pierwszego wiosennego weekendu. Może uda się popołudniem na dworze wypić smaczną kawę, tudzież coś bardziej rozgrzewającego nasze organizmy. Dlaczego nie?

Pamiętajmy o tym, że do świat mamy dokładnie tydzień i przeżywamy Palmową Niedzielę. Innymi słowy znajdujemy się ,,przedsionku” świąt wielkanocnych. Od jutra wszakże rozpoczynamy Wielki Tydzień.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 25 marca br. w 5 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 84 dniem roku, do jego końca pozostały więc  281 dni.

I wreszcie mamy 5 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -5oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +10oC, w tej chwili wynosi  około -2oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +12oC. Od samego rana dzień jest pogodny, słoneczny ale chłodny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 741 – 739 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 85 – 55%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.04, zaś zmierzch około godz.: 19.39.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.37 zajdzie natomiast o godz. 19.07 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 12 godzin i 30 minut. Noc będzie więc miała 11 godzin i 30 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 4 godziny i 26 minut. Widać więc, że długość dnia jest już większa niż nocy.  Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 25 marca jest krótszy od najdłuższego dnia o 3 godzin, 53 minuty, 7 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 4 godziny i 26 minut, 2 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Dyzma, Ireneusz, Łucja, Maria, Mariola i Wieńczysław. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Daj każdemu dniu szansę stania się najpiękniejszym w całym twoim życiu”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Marzec zimny i słoneczny, plon zaręcza dostateczny”.

Trwa pierwszy wiosenny weekend tego roku. Patrząc za poranne okno widzimy, że zapowiada się dobra, słoneczna pogoda. Pamiętajmy o tym, że za nami jest długi zimowy okres w trakcie którego nasze organizmy co nieco ucierpiały. Najwyższa więc pora by nasze siły i samopoczucie rozpocząć regenerować. A jeśli tak, to gdzie to najlepiej zrobić? Oczywiście, że na dworze, w cieple i w słonecznych promieniach. Wiele dobrego uczyni nam również nieco zdrowsze powietrze, które coraz bardziej jest już pozbawione różnej maści paskudztw wylatujących z kominów naszych kotłowni. Miłego wiosennego weekendowania więc życzymy!

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.    Redakcja