piątek , 17 Styczeń 2020
Home » Aktualności » Witamy w Niedzielę Palmową. Za tydzień święta!

Witamy w Niedzielę Palmową. Za tydzień święta!

Witamy w słoneczny ale chłodny niedzielny poranek. Przeżywamy ostatni przedświąteczny weekend. Tak, tak – już za tydzień będziemy mieli pierwszy świąteczny poranek i będzie już po Zmartwychwstaniu Pańskim. Zanim jednak to nastąpi czeka nas cały Wielki Tydzień który rozpoczniemy już jutro. Tymczasem dzisiaj mamy Niedzielę Palmową. Wszystkie te fakty pokazują w jakim fragmencie roku się znajdujemy i jak blisko jest do świąt. Doprawdy nie ma się już na co oglądać, najwyższa pora by finiszować z przygotowaniami do świąt. W ostatnich dniach pogoda nieco pokrzyżowała nasze prace, będziemy więc musieli wszystko nadrobić w przedświątecznym tygodniu. I to najlepiej, by z wszystkimi głównymi pracami uporać się do czwartkowego popołudnia.

W bieżących dniach dane nam było przeżywać dni niepogody, było również bardzo zimno. Taka sytuacja nie pozwala nam w miarę szybko uporać się z pracami wczesno-wiosennymi. Pogoda jednak z dnia na dzień będzie piękniejsza, w trakcie dnia będzie również ciepło. Wegetacja przyrody ruszy więc na całego. Jeżeli tylko noce staną się bardziej ciepłe, to będziemy mogli mówić już o wiośnie w pełnej krasie. A dzisiaj na dworze mamy piękny dzień, dlatego wielu z nas większość czasu spędzi dzisiaj na dworze. Mamy niedzielę, więc czas głównie przeznaczymy na wypoczynek i relaks. I dobrze.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę  14 kwietnia br. – w 25 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 104 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 261 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 25 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +2oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +14oC, w tej chwili wynosi około +6oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +12oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 747 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 7 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 88 – 45%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.20, zaś zmierzch około godz.: 20.12.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.55 zajdzie natomiast o godz. 18.38 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 13 godzin i 43 minuty. Noc będzie więc miała 10 godzin i 17 minut. Dzisiejszy dzień jest już 5 godzin i 40 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest dłuższy od nocy dokładnie o 3 godziny i 26 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 14 kwietnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 2 godziny, 39 minut i  46 sekund i dłuższy od najkrótszego o 5 godzin, 40 minut i 19 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Berenika, Ernestyna, Izabela, Jadwiga, Julianna, Justyn, Lambert, Lamberta, Lawinia, Maksym, Maria, Trofim i Walerian. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  wiosenny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Żyjemy tak, jakby jutra miało nie być”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,A jak wiosna liście splata, puszczaj zimę, czekaj lata”.

Mamy nadzieję, że od dzisiaj trwająca od 25 dni wiosna będzie coraz bardziej klarowna – czyli pogodna i ciepła. Tak na dobrą sprawę możemy pokusić się o stwierdzenie, że póki co, wiosna nas nie zawodzi, ale ciepła żeśmy za dużo nie zaznali. Bywało wszakże gorzej. Z utęsknieniem czekamy na ustabilizowanie się pogody na znośnym ciepłym poziomie. Tego potrzebujemy my, ale również cała otaczająca nas przyroda. Dla niej ciepła wiosna to podstawa dobrej i terminowej wegetacji. I dobrze byłoby nadchodzące święta przeżyć w pięknej pogodzie.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.

Redakcja