niedziela , 16 Grudzień 2018
Home » Aktualności » Witamy w I niedzielę Adwentu Ad 2017.

Witamy w I niedzielę Adwentu Ad 2017.

Witamy wszystkich naszych czytelników w niedzielę, pierwszą niedzielę grudnia. Jakby na to nie patrzeć mamy już adwentowy weekend, bowiem w dniu dzisiejszym przypada I niedziela tegorocznego Adwentu. Obiecująca to perspektywa, zwłaszcza jeżeli w naszej świadomości jest to, że od minionego piątku rozpoczęliśmy ostatni miesiąc tego roku – grudzień. A skoro dzisiejsza niedziela jest I niedzielą Adwentu pora więc powoli szykować się do niego a potem do świąt. Mamy już również dla naszych czytelników zaproszenie na cykl 3 niedziel adwentowych na Jarmark Adwentowy do rudzkiego Opactwa. A za oknem mamy zimowy dzień, ze śniegiem i niską temperaturą. Mamy nadzieję, że taka aura zdołała nam poprawić klimat dzisiejszego dnia. A dzień powinien być radosny, rodzinny – taki by odcisnął piękne piętno na całym okresie Adwentu. Jutro mamy poniedziałek i od godz. 7.00 rano w rudzkim kościele będziemy mieli możliwość uczestniczenia w mszach św. roratnich.

Postarajmy się uczestniczyć w nich tyle ile się da, bowiem stanowią one ,,kręgosłup” czasu oczekiwania na Boże Narodzenie. Radosnego oczekiwania życzymy wszystkim naszym czytelnikom.

Pamiętajmy również o tym, że jutro mamy Barbórkę. Jak więc widzimy początek tegorocznego Adwentu będzie dla nas niezmiernie bogaty i atrakcyjny.

A tak w ogóle zwracamy naszym czytelnikom uwagę na to, że oto 1 grudnia br. rozpoczęła się w naszej strefie klimatycznej meteorologiczna zima.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 3 grudnia br., w 71 dniu jesieni. Dzisiejszy dzień jest 337 dniem roku, do jego końca pozostało więc dokładnie 28 dni.

To już 71 dzień tegorocznej jesieni, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -1oC.  W trakcie dnia podniesie się do +1oC, w tej chwili wynosi  około +1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić 0oC. Od samego rana dzień jest pochmurny, śnieżny i lekko mroźny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 751 – 748 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 3 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 93 – 87%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.48, zaś zmierzch około godz.: 16.23.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.27 zajdzie natomiast o godz. 15.45 w wyniku czego długość dnia wyniosła dokładnie 8 godzin i 18 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 42 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc o kolejne 2 minuty krótszy. Trwa okres dalszego skracania dnia na korzyść nocy. Dzień jest już krótszy od nocy o pełne 7 godziny i  20 minut.  Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2017 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 2 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 4 minuty, 34 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 15 minut, 32 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Lucjusz, Franciszek, Kryspin i Ksawery. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet letnich kwiatów.

Motto dnia: ,,Cisza – stajesz się lepszy przez to, co słyszysz”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Mroźny grudzień, wiele śniegu, żyzny roczek będzie w biegu”.

Tak na dobrą sprawę, do świąt mamy jeszcze 15 dni roboczych. Trudno temu dać wiarę, ale taka jest prawda. Od dawna mówiliśmy, że im bliżej świąt, tym czas będzie nam upływał szybciej. Jutro mamy Barbórkę, potem Św. Mikołaja i dalej ostatnia prosta do świąt. Nie zapominajmy o tym, że równolegle z Adwentem będą trwały roraty. To jeden z podstawowych i ważnych elementów Adwentu. W miarę możliwości powinniśmy więc w nich uczestniczyć. Niech nasze uczestnictwo w porannych roratach stanie się naszym zwyczajem.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej I Niedzieli Adwentu AD 2017.    Redakcja