czwartek , 25 Kwiecień 2019
Home » Aktualności » Witamy w I dniu Bożego Narodzenia. Dnia przybyło na 55 sekund!

Witamy w I dniu Bożego Narodzenia. Dnia przybyło na 55 sekund!

W wielkiej radości przeżywamy Boże Narodzenie. Zostało ono obwieszczone Światu w trakcie nocnej Pasterki. Minioną noc spędziliśmy więc bardzo aktywnie, stąd dzisiejszego poranka mogliśmy odczuwać lekkie zmęczenie brakiem snu. Ale przecież – Bóg  się narodził! Cóż więc nasze zmęczenie  z doznaną radością i refleksją nad tym co się stało. Na dworze w Wigilię nie mieliśmy zimy, tak jak to bywało wielokrotnie w przeszłości. Wigilia była dniem pogodnym z zimnym lekkim wiatrem i wielkim ,,plusem” na termometrze. Wystarczy tylko powiedzieć, że w godzinach nocnej Pasterki termometry wskazywały 8°C – oczywiście na ,,plusie”. W takiej to scenerii przychodzi nam przeżywać również I dzień Bożego Narodzenia AD 2017. Godz. 7.00 i na termometrach mieliśmy całe +7° C. W tej chwili mamy bardzo pogodny i słoneczny dzionek – tak jakby miało się ku wiośnie. Tymczasem zaledwie od kilku dni mamy zimę. Oczywiście tą w kalendarzu i naszej pamięci sprzed lat i wyobraźni. Tak to już zmienił nam się ten dzisiejszy świat. Przy takiej a nie innej pogodzie nie będzie nam trudno zachęcić naszych czytelników do świątecznego spaceru.

Serdecznie witamy naszych czytelników w świąteczny poniedziałek 25 grudnia br., w 4 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 359 dniem roku, do jego końca pozostało więc dokładnie 6 dni.

To już 4 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +7oC.  W trakcie dnia podniesie się do +9oC, w tej chwili wynosi  około +8oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +6oC. Od samego rana dzień jest pogodny i słoneczny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 748 – 747 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 84 – 81%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.05, zaś zmierzch około godz.: 16.26.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.45 zajdzie natomiast o godz. 15.48 w wyniku czego długość dnia wyniosła dokładnie 8 godzin i 3 minuty. Noc będzie więc miała 15 godzin i 57 minut. Dzisiejszy dzień jest więc niemal tak samo długi ( krótki ) jak dzień wczorajszy. Mamy więc najkrótsze dni w roku. Dzień jest już krótszy od nocy o pełne 7 godziny i  59 minut.  Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2017 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 2 minuty, 28 sekund. 25 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 19 minut, 11 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 0 minut, 55 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Eugenia, Mateusz, Piotr, Siemisław i Domna. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet  kwiatów.

Motto dnia: ,,Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy w Boże narodzenie pogodnie, będzie tak przez cztery tygodnie”.

Mamy więc Boże Narodzenie, Wigilia tego święta jest już niestety za nami. Wierzymy, że wszystkim dane nam było przeżyć szczególne chwile. Zapewne wiele naszych domów zapełniło się najbliższą i dalszą rodziną a także znajomymi. Może nawet było tak, że zagościł w niektórych naszych domach nieoczekiwany gość. Jeśli tak było, to Wigilia już spełniła swój cel – czyli połączyła nas wszystkich wokół jednego rodzinnego stołu. Serdeczne dzięki.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego świątecznego poniedziałku.    Redakcja