poniedziałek , 19 Sierpień 2019
Home » Aktualności » Witamy w deszczowy czwartek. Prognoza pogody przez kolejne dni nie napawa zachwytem.

Witamy w deszczowy czwartek. Prognoza pogody przez kolejne dni nie napawa zachwytem.

Od 4 dni przeżywamy drugi majowy tydzień. Przed nami stanęły kolejne wyzwania. Osoby czynne zawodowo i uczniowie przed sobą mają 5-dniowy tydzień pracy i nauki. A za sobą mamy niemal pierwszą dekadę maja. Tak jak zapowiadali meteorolodzy za oknem pada deszcz. Dodatkowo szybkimi krokami ,,idą” do nas ,,zimni”. Tak na 100% nie wiadomo jak to będzie z tymi zimnymi ogrodnikami i Zośką. Co w tym roku okres ten nam przyniesie przekonamy się już niedługo? Podobno w tym roku ma być książkowo. Co to znaczy? Już niedługo przekonamy się na własnej skórze.

Niezależnie jednak od tego jaka będzie pogoda starajmy się majowe dni przeżyć efektywnie ale i efektownie – wszakże to najpiękniejsze dni w roku. Nie gardźmy też każdą możliwości bycia na dworze na świeżym powietrzu. Świeżym, bowiem mamy nadzieję, że okres kopcenia z kominów na jakiś czas minął. A już na pewno w kotłowniach palimy zdecydowanie mniej niż zimą. 

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek 9 maja br. – w 50 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 129 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 236 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 50 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +9oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +10oC, w tej chwili wynosi około +10oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +10oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 739 – 735 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 86 – 63%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 04.29, zaś zmierzch około godz.: 20.55.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.09 zajdzie natomiast o godz. 20.17 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 15 godzin i 8 minut. Noc będzie więc miała 8 godzin i 52 minuty. Dzisiejszy dzień jest już 7 godzin i 5 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest dłuższy od nocy dokładnie o 6 godzin i 6 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 9 maja jest krótszy od najdłuższego dnia o 1 godzinę, 14 minut i 44 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 7 godzin, 5 minut i  21 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Grzegorz, Job, Karolina, Mikołaj i Otokar. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  wiosenny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Jeden jest rodzaj ludzki, jeden boski, ta sama matka tchnęła w nas życie. Lecz różnica mocy, rozdziela nas we wszystkim”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy się maj z grzmotem odezwie na wschodzie, rok sprzyja sianu i zbożu w urodzie”.

Trwa miesiąc maj, kończy się jego pierwsza dekada. Pogodę mamy taką majową, ale póki co nie jest w tym zakresie najgorzej, więc nie ma co narzekać. Zawsze mogło przecież być gorzej. Starajmy się więc jak najwięcej jak tylko jest to możliwe przebywać na dworze, bo to służy naszemu zdrowiu. Im bliżej natury, tym lepiej. Poza tym, nie ma lepszej pory na to, by zażywać dobrodziejstw natury niż wiosna. Zapraszamy więc popołudniem i wieczorem na łono natury – może mały spacerek, tudzież wycieczka rowerowa zrobią swoje. Oczywiście przy minimalnie poprawnej pogodzie.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego czwartku.   

Redakcja