wtorek , 3 Grudzień 2019
Home » Aktualności » Witamy w chłodny jesienny poniedziałek.

Witamy w chłodny jesienny poniedziałek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Uff jak zimno! I tak oto mamy nową rzeczywistość, oto bowiem nastała kalendarzowa jesień. Ani się nie obejrzymy a przeżywać będziemy Święto Zmarłych, potem okres Adwentu, nadejdzie zima, Święta Bożego Narodzenia i końcówka roku. Jeżeli ktokolwiek myśli, że to wszystko jest odległą perspektywą, to jest w głębokim błędzie. Kolejne dni są i będą coraz to krótsze, stąd też poczucie szybkiego przemijania każdego dnia z całą pewnością się nasili. Tymczasem mamy pierwszy tydzień tegorocznej jesieni. Pogodna sobota i mniej pogodna niedziela są już za nami a przed nami stoi pochmurny, mokry i zimny poniedziałek. Od samego rana padał deszcz, teraz jednak coraz mocniej się wypogadza. Może taki stan pogody zwiastuje stabilizację pogody. Oby. Pogodowe przesilenie mamy już za sobą. Stało się to wieczorem i w nocy. Mieliśmy burzę, mocno padało, wiał silny wiatr. Niestety w nocy ( nad ranem ok. godz. 3.00 ) do akcji musiała wyjechać straż pożarna. Nie było również prądu. W takiej scenerii przyszło nam wejść w tegoroczna jesień.

Tymczasem najwyższa pora myśleć o ostatnich przed zimą pracach w naszych ogródkach, ogrodach i na wokół naszych domów. Więc skoro będzie dobra pogoda, nie odkładajmy tych prac na później. Może nam bowiem braknąć okazji ku temu.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek 24 września br. w 2 dniu astronomicznej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 267 dniem roku, do jego końca pozostało więc 98 dni.

Przeżywamy 2 dzień tegorocznej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +7oC.  W trakcie dnia spadnie do około +12oC, w tej chwili wynosi  około +10oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +11oC. Od samego rana dzień jest pochmurny, nocą padał deszcz, jest zimno. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 749 – 736 mmHg, wiatr osiągnie siłę 8 – 9 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 80 – 58%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.03, zaś zmierzch około godz.: 19.11.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.36 zajdzie natomiast o godz. 18.41 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 12 godzin i 5 minut. Noc będzie więc miała 11 godzin i 55 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 4 godzin i 1 minutę. Od najbliższej środy dzień stanie się już krótszy od nocy. Widać więc, że długość dnia nadal jest większa niż nocy. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 24 września jest krótszy od najdłuższego dnia o 4 godziny i 19 minuty, 41 sekund i dłuższy od najkrótszego o 4 godzin, 0 minut i 25 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Gerard, Maria, Teodor i Tomir. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet jesiennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Starość jest tylko dalszym ciągiem młodości”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy wrzesień z pogodą zaczyna, zwykle przez miesiąc pogoda trzyma”.

Patrząc na nasze dzisiejsze motto widzimy jak pięknie można podejść do tej fazy naszego życia. Przecież to od nas samych zależy, jak spędzimy naszą starość. Jeżeli wykluczyć poważne i ciężkie schorzenia, to w pozostałych przypadkach możemy być kowalem swojego losu. Starajmy się więc utrzymywać naszą sprawność fizyczną na wysokim poziomie. Codzienne ćwiczenia i bieganie na świeżym powietrzu z całą pewnością ułatwią nam to w kapitalny sposób. Starajmy się tyle ile się da przebywać na świeżym powietrzu i słońcu. Kiedy tak będziemy konsekwentnie postępować codziennie, nasze życie będzie pełne uroku, radości i woli dalszego życia. Wystarczy tylko chcieć, a można to mieć. Zapewniamy, że tak jest ponad wszelką wątpliwość.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego jesiennego poniedziałku.    Redakcja