środa , 26 Czerwiec 2019
Home » Aktualności » Witamy w 150 dniu roku. Przeżywamy Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Witamy w 150 dniu roku. Przeżywamy Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Od rana degustujemy się urokami ostatniego dnia maja. To trywialne, ale dzisiejszy dzień stanowi już tylko i li tylko koniec kolejnego miesiąca. Tak, tak drodzy czytelnicy już za kilka, kilkanaście godzin przyjdzie nam pożegnać piąty miesiąc bieżącego roku. Powoli również najpiękniejsza pora roku Wiosna ( według wielu osób ) będzie zmierzać ku końcowi a my będziemy szykować się na powitanie Lata. Tyle tylko, że coś, za coś. Lato nadejdzie, ale wraz z ty zacznie nam ubywać dnia. Najpierw powoli, ale potem coraz szybciej i szybciej. Przełom wiosenno-letni nastąpi w okolicach Św. Jana.  Stąd też nasz apel, by z bieżących dni czerpać tyle ile się tylko da, jest w pełni uzasadniony. Pogoda po wtorkowej burzy ( nawałnicy ), powoli się stabilizuje. Nadal jest jednak bardzo ciepło – duszno i parno. Cały czas musimy mieć w swojej świadomości, że ,,coś” wisi w powietrzu. Oby nic złego. Tymczasem w dniu dzisiejszym przeżywamy tegoroczne Boże Ciało -Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, równolegle trwa 4-dniowy długi weekend majowo-czerwcowy. To kolejna, doskonała okazja do wypoczynku i regeneracji sił.

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek 31 maja br. w 72 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 150 dniem roku, do jego końca pozostało więc  215 dni.

I wreszcie mamy 72 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +16oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +29oC, w tej chwili wynosi  około +23oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +31oC. Od samego rana dzień jest bardzo pogodny i ciepły. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 746 – 745 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 71 – 46%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 03.58, zaś zmierzch około godz.: 21.28.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 4.41 zajdzie natomiast o godz. 20.47 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 16 godzin i 6 minut. Noc będzie więc miała 7 godzin i 54 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 8 godziny i 3 minut. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy.  Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 31 maja jest krótszy od najdłuższego dnia o 19 minut, 17 sekund i dłuższy od najkrótszego o 8 godzin i 3 minut, 9 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Feliks, Teodor, Petronela, Petroniusz, Petronia, Kancjusz, Kancjan, Kancjanela, Noe. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Jeśli możesz znaleźć drogę, na której nie ma żadnych przeszkód – prawdopodobnie prowadzi ona donikąd”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,W zimie piecze – w lecie ciecze, a co zima przychłodzi – lato wynagrodzi”.

Praktycznie rzecz biorąc, powoli możemy mówić, że miesiąc maj nam się skończył. Jeszcze tylko dzisiejszy dzień i będziemy mieli czerwiec. Tak to już niestety czas szybko mija. Dla jednych jest to powód do radości, bowiem w szybkim tempie nadchodzą kolejne okresy naszego życia i rozmaite wydarzenia. Innych jednak upływający czas  smuci i nie daje żadnej radości. Dlaczego? To proste, żadna miniona chwila już nigdy się nie powtórzy. Swoistym ewenementem jest również wrażenie, że im jesteśmy starsi, tym czas szybciej mija. Coś jednak w tym fenomenie jest.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego świątecznego czwartku – Boże Ciało.    Redakcja