poniedziałek , 17 Grudzień 2018
Home » Aktualności » Witamy u progu tegorocznego Adwentu.

Witamy u progu tegorocznego Adwentu.

Ostatnie dni pod względem pogody są bardzo zmienne i dynamiczne. Od 3 dni mamy jednak już zimę. Takie stwierdzenie jest ze wszech miar uzasadnione biorąc pod uwagę to co widzimy za porannym oknem. Mamy śnieg, mamy dosyć wysoki mróz, dzionek jest zamglony. Jednym słowem ponure jesienne dni stały się radosnymi dniami zimowymi. I niech tak pozostanie. Po chwilowej degrengoladzie i bałaganie na drogach drogowcy uporali się już ze stanem dróg, dzięki temu możemy w miarę komfortowo podróżować samochodami. W takiej scenerii przychodzi nam wejść w kolejny weekend tego roku – tym razem jednak jest to już weekend adwentowy. Tak – od jutra rozpoczynamy Adwent AD 2017 r. Musicie Państwo przyznać, że czeka nas radosny okres. Tyle tylko, że potrwa on w tym roku wyjątkowo krótko, posiada bowiem tylko 3 niedziele adwentowe. Ta czwarta jest bowiem już tegoroczną Wigilią. Radujmy się więc z tego, że udało nam się w zdrowiu dotrwać do tego radosnego okresu roku.   Mamy mróz, mamy śnieg, a Barbórka i Św. Mikołaja tuż, tuż. Co możemy naszym czytelnikom w tym zakresie zapowiedzieć? Ano to, że taka pogoda ma się utrzymać niemal do połowy grudnia. A potem zobaczymy. Jednak w trakcie dnia temperatura przechyli się lekko na ,,plus”. Wychodzi więc na to, że tegoroczna Barbara będzie z mrozem i ze śniegiem a to zapowiada, że Boże Narodzenie może być po ….. . Och lepiej nie wypowiadać tego słowa. Miejmy cały czas nadzieje na to, że zbliżają się radosne i piękne białe i na lekkim mrozie Święta Bożego Narodzenia. Oby!

I pamiętajmy, że dzisiaj w STODOLE gramy dla Kewina. Serdecznie zapraszamy.

Jutro natomiast spotykamy się piwnicach rudzkiego Opactwa na tegorocznym Jarmarku Bożonarodzeniowym.

Serdecznie witamy naszych czytelników w sobotę 2 grudnia br., w 70 dniu jesieni. Dzisiejszy dzień jest 336 dniem roku, do jego końca pozostało więc dokładnie 29 dni.

To już 70 dzień tegorocznej jesieni, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -4oC.  W trakcie dnia podniesie się do +1oC, w tej chwili wynosi  około -2oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +1oC. Od samego rana dzień jest pochmurny, śnieżny i mroźny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 750 – 746 mmHg, wiatr osiągnie siłę 1 – 3 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 91 – 85%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.47, zaś zmierzch około godz.: 16.23.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.26 zajdzie natomiast o godz. 15.46 w wyniku czego długość dnia wyniosła dokładnie 8 godzin i 20 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 40 minut. Dzisiejszy dzień jest więc o kolejną 1 minutę krótszy. Trwa okres dalszego skracania dnia na korzyść nocy. Dzień jest już krótszy od nocy o pełne 7 godziny i  16 minut.  Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2017 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 2 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 2 minuty, 50 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 17 minut, 16 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Aurelia, Balbina, Paulina, Sylweriusz, Budzisława i Budzisław. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet letnich kwiatów.

Motto dnia: ,,Nie trzeba cyrku, żeby spotkać klaunów, bijących się na arenie życia o uwagę widza…”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy na początku grudnia pogoda stała, zima będzie długo biała”.

No i szczęśliwie dożyliśmy do tegorocznego Adwentu. Dzisiaj stoimy u jego progu. Jest to szczególny czas, starajmy się więc odmienić nasze życie już od dzisiaj, nie odkładajmy tego na kolejne dni. Wykonujmy tylko te najbardziej niezbędne prace, tak aby każdy z nas miał trochę czasu dla siebie, rodziny i bliskich. Wtedy dopiero nasze życie nabiera prawdziwego sensu. Dobrze byłoby, aby w Wigilię nie było pośród nas takiej osoby, która nie uczestniczyłaby chociaż raz w porannych roratach. To cudowne chwile, które pozwolą nam spojrzeć inaczej na nasze życie. Usilnie więc zachęcamy do wzięcia w nich udziału.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej soboty.    Redakcja