poniedziałek , 24 Czerwiec 2019
Home » Aktualności » Witamy u progu kolejnego tygodnia roku.

Witamy u progu kolejnego tygodnia roku.

kogucikWitamy wszystkich naszych czytelników w poniedziałek w ostatnim ,,normalnym” tygodniu roku. Po tym tygodniu rozpoczniemy bowiem Adwent. W tym roku tylko 3-tygodniowy z 3 niedzielami adwentowymi. Już ten fakt pokazuje nam jak niewiele czasu dzieli nas od świąt Bożego Narodzenia. Obiecująca to perspektywa, zwłaszcza jeżeli również w naszej świadomości jest to, że od piątku rozpoczniemy ostatni miesiąc tego roku – grudzień. A skoro tak jest, to najwyższa pora szykować się do Adwentu a potem do świąt. Już dzisiaj mamy dla naszych czytelników zaproszenie na cykl 3 niedziel adwentowych na Jarmarku Adwentowym w rudzkim Opactwie. A za oknem mamy brzydki, pochmurny i mokry dzień. Z samego rana mieliśmy chwile z opadami śniegu, jednak dodatnia temperatura nie pozwoliła na to, by śnieg mógł przetrwać. Starajmy się jednak, by taka aura nie zdołała popsuć nam klimatu dzisiejszego dnia, jak i dni kolejnych. A nadchodzące dni powinny być radosne, rodzinne – taki by w sposób właściwy przygotować się do Adwentu. Radosnego oczekiwania życzymy wszystkim naszym czytelnikom.

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek 27 listopada br., w 65 dniu jesieni. Dzisiejszy dzień jest 331 dniem roku, do jego końca pozostały więc dokładnie 34 dni.

To już 65 dzień tegorocznej jesieni, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -1oC. W trakcie dnia podniesie się do +5oC, w tej chwili wynosi około +2oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +4oC. Od samego rana dzień jest pochmurny i chłodny. Chwilami pada śnieg. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 749 – 748 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 3 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 82 – 72%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.42, zaś zmierzch około godz.: 16.24.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.19 zajdzie natomiast o godz. 15.49 w wyniku czego długość dnia wyniosła dokładnie 8 godzin i 30 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 30 minut. Dzisiejszy dzień jest więc o kolejne 2 minuty krótszy. Trwa okres dalszego skracania dnia na korzyść nocy. Dzień jest już krótszy od nocy o pełne 7 godziny i 0 minut. Księżyc znajduje się w fazie – pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2017 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 27 listopada jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 52 minut, 48 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 27 minut, 18 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Wirgiliusz, Zygfryd, Gustaw, Dominik, Damazy, Zygfryda, Oda, Walery i Maksymilian. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet letnich kwiatów.

Motto dnia: ,,Kto prawdziwie kocha, ten nie troszczy się o nagrodę za swą miłość, lecz tylko o to, by kochać coraz lepiej”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Kiedy w świętą Katarzynę (25 listopada) lód nie stanie, to gotuj sanie”.

Za nami kilka pogodnych dni. jesiennych, ale bardzo pogodnych. Na tyle, że całkiem przyjemnie było pobyć dłużej na dworze. Taki mamy okres w roku, że zaczyna nam brakować słońca. Musimy więc pod tym względem wykorzystać każdą nadarzającą się okazję. Jeśli więc takowa się pojawi, korzystajmy z niej. Jednak od wczoraj wydaje się, że pogoda popadła w dołek. Według meteorologów już niedługo aura przechyli się lekko w kierunku warunków zimowych. A my mamy nadzieję na to, że pogoda będzie ,,zdrowa”, tak by przerwana została fala zachorowań dzieci i nas dorosłych na choroby przeziębieniowe i wirusowe okresu jesienno-zimowego.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poniedziałku.   Redakcja