sobota , 23 Marzec 2019
Home » Aktualności » Wiosna znajduje się już na ostatniej prostej. Lato nadchodzi.

Wiosna znajduje się już na ostatniej prostej. Lato nadchodzi.

Trwa ostatni tydzień tegorocznej wiosny. To już doprawdy ostatnie wiosenne dni. Na dworze pogoda się ustatkowała na poziomie temperatur średnich. I dynamiczne opady deszczu zanikły. To wszystko sprawiło, że miniony weekend był bardzo ładny. Mogliśmy więc w ten weekend nadrobić i co nieco z zaległych prac na dworze, ale również w komfortowych warunkach wypocząć. To ważne, zbliża się bowiem przesilenie wiosenno-letnie. Wniosek z tego płynie wręcz oczywisty – oto przychodzi nam przeżywać najdłuższe dni w roku a zarazem najkrótsze noce. Tak będzie kilka dni, po czym dnia zacznie ubywać a nocce przybywać. Przykre? Tak, ale prawdziwe i nic na to nie poradzimy. Świat toczy się bowiem w koło. A my na nie mamy na to żadnego wpływu.

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek 18 czerwca br. w 90 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 168 dniem roku, do jego końca pozostało więc  197 dni.

I wreszcie mamy 90 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +14oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +24oC, w tej chwili wynosi  około +23oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +26oC. Od samego rana dzień jest pogodny, z lekkim zachmurzeniem. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 746 – 744 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 82 – 63%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 03.49, zaś zmierzch około godz.: 21.42.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 4.35 zajdzie natomiast o godz. 21.00 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 16 godzin i 25 minut. Noc będzie więc miała 7 godzin i 35 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 8 godziny i 23 minuty. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy.  Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 18 czerwca jest krótszy od najdłuższego dnia o 1 minutę, 0 sekund i dłuższy od najkrótszego o 8 godzin i 23 minuty, 1 sekundę.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Efrem, Elżbieta, Emil, Gerwazy, Leonia, Marek i Paula. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Najszybciej starzeje się wdzięczność”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy deszcz przed Janem, po żniwach rolnik jest panem”.

Już niedługo pożegnamy Wiosnę i powitamy Lato. Przyjdzie czas na podsumowanie tego, jaka ta wiosna była. Będziemy też snuć przypuszczenia ( prognozy ), jaka pogoda czeka nas tego lata. Dobrze jednak by było, aby nie była ona ekstremalna. W jedną i drugą stronę. Tak, aby wakacje były wakacjami, aby rolnicy mogli zebrać swoje plony, a my wszyscy byśmy mogli zdrowo i bezstresowo przeżyć tą porę roku. Nie chcemy się narażać dzisiejszego poranka nikomu, ale już za parę dni, zacznie nam ubywać dnia i wejdziemy w drugą połowę roku – rok 2018 będzie więc biegł nam z górki.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poniedziałku.    Redakcja