środa , 26 Czerwiec 2019
Home » Aktualności » Wiosna trwa w najlepsze, ale na odległym horyzoncie widać już lato.

Wiosna trwa w najlepsze, ale na odległym horyzoncie widać już lato.

Bardzo serdecznie witamy w drugim roboczym dniu kolejnego tygodnia. Po pogodnym weekendzie i poniedziałku czeka nas piękny kolejny dzień. Słońce świeci i to jest najważniejsze. A za nami jest już bardzo intensywny i radosny weekend. Każdy z nas spędził go według swoich potrzeb. I tak gwarnie było na naszych podwórkach w ogrodach i ogródkach, gdzie nadrabialiśmy całotygodniowe zaległości. Potrafiliśmy również czas na wypoczynek i rekreację. Widać to było na ścieżkach rowerowych i spacerowych w lasach i parku, odczuć można było po unoszącym się zapachu grillowania. Dobrze, że wielu z nas skorzystało również z zaproszenia do uczestniczenia w rudzkiej ,,STODOLE” w festynie na rzecz leczenia chorego Kewina. Wielkie brawo dla tych którzy w sobotę byli razem z nami. Serdeczne dzięki. Wcześniej jednak kibice mogli obejrzeć zwycięski mecz ligowy swoich pupilków ( BUK ). Poza tym, jak zwykle gwarnie było również w obrębie rudzkiego Opactwa i Bazyliki, oraz rudzkiej kolejki wąskotorowej. To wszystko jednak już minęło a my przezywamy kolejny majowy tydzień.

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 22 maja br. w 63 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 142 dniem roku, do jego końca pozostały więc 223 dni.

I wreszcie mamy 63 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +6oC. W trakcie dnia wyniesie tylko około +23oC, w tej chwili wynosi około +16oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +25oC. Od samego rana dzień jest słoneczny z niewielkim zachmurzeniem. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 746 – 744 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 84 – 53%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 04.08, zaś zmierzch około godz.: 21.14.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 4.50 zajdzie natomiast o godz. 20.36 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 15 godzin i 46 minut. Noc będzie więc miała 8 godzin i 14 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 7 godziny i 43 minuty. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy. Księżyc znajduje się w fazie – pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 22 maja jest krótszy od najdłuższego dnia o 438 minut, 7 sekund i dłuższy od najkrótszego o 7 godzin i 43 minut, 2 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Emil, Helena, Jan, Julia, Krzesisława, Rita, Wiesław i Wiesława. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Człowiek, który nie jest wolny, zawsze idealizuje swoją niewolę”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Maj zieleni łąki, drzewa, już i ptaszek w polu śpiewa”.

I tak oto za sobą mamy już pierwszy roboczy dzień nowego tygodnia. Pamiętajmy, że nasz ,,chleb” powszedni wcale nie musi mieć na imię ,,praca”. W naszym życiu musimy starać się zachować pełną harmonię właśnie pomiędzy pracą i wypoczynkiem. A jak to robić, zależy już tylko i wyłącznie od nas samych. Zachęcamy do pomysłowości w tej kwestii. Wszakże – nie żyjemy po to by tylko pracować, jest wręcz odwrotnie – pracujemy po to by móc żyć.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.   Redakcja