niedziela , 20 Styczeń 2019
Home » Aktualności » Wielki Piątek ogarnia nas w swojej zadumie.

Wielki Piątek ogarnia nas w swojej zadumie.

Święta Wielkanocne coraz bliżej, za nami Wielki Czwartek a od kilku godzin mamy Wielki Piątek. W wielu krajach na świecie dzień ten jest dniem świątecznym wolnym od pracy. Niestety u nas jest tylko dniem świątecznym, w związku z czym wielu z nas musi być na swoim stanowisku pracy. Tak jak zapowiadali meteorolodzy, czwartek był dniem przeciętnym pod względem pogody, ale nie najgorszym. Jednak to co działo się na dworze w znacznej nie mierze przypominało pięknej wiosny. Ostatnimi laty pogoda w Wielkanoc jest w kratkę – w 2014 r. mieliśmy wspaniałą wiosenną aurę, natomiast 5 lat wstecz w 2013 r. zaskoczyła nas zima z grubą warstwą śniegu. Pamiętamy to doskonale. Czyżby więc w tym roku pogoda miała iść w ślady tej z …….? I tak być może. Jedno natomiast jest pewne – w święta nie będzie ciepło, może jedynie w ograniczonym zakresie słonecznie. Piątek i sobotę możemy więc zaliczyć do dni z dobrą pogodą. Widać to już dzisiaj za oknem – jest pogodnie i bardzo słonecznie. Podobnie ma być w sobotę. O świętach lepiej nic nie mówić, pozostaje nam tylko liczyć na dobrą wolę Boską. Degustujmy więc te święta jakakolwiek pogoda by nie była, bowiem Niebiosa zadbają o to, by przebiegały one w pięknej rodzinnej scenerii. I najważniejsza kwestia o której nie powinniśmy zapominać – przed nami rozpościerają się radosne święta. Oby ta radość udzieliła nam się wszystkim. Tego Państwu i sobie życzymy. Miłego świętowania!

Serdecznie witamy naszych czytelników w Wielki Piątek 30 marca br. w 10 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 89 dniem roku, do jego końca pozostało więc  276 dni.

I wreszcie mamy 10 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -2oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +12oC, w tej chwili wynosi  około +7oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +13oC. Od samego rana dzień jest pogodny i słoneczny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 741 – 739 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 78 – 45%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.53, zaś zmierzch około godz.: 19.47.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.26 zajdzie natomiast o godz. 19.15 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 12 godzin i 49 minut. Noc będzie więc miała 11 godzin i 11 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 4 godziny i 36 minut. Widać więc, że długość dnia jest już większa niż nocy.  Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 30 marca jest krótszy od najdłuższego dnia o 3 godzin, 34 minuty, 33 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 4 godziny i 36 minuty, 32 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Amadea Amadeusz, Amelia, Aniela, Dobromir, Jan, Leonard i Leonarda. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Żyjemy tak, jakby jutra miało nie być”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,A jak wiosna liście splata, puszczaj zimę, czekaj lata”.

Trwa Wielki Tydzień, trwamy w wielkim oczekiwaniu na Zmartwychwstanie Pańskie. Dla nas katolików powinny to być najważniejsze w roku święta. Są jednak wśród nas takie osoby które większym sentymentem darzą grudniowe święta Bożego Narodzenia. My nie czujemy się powołani do tego, by rozstrzygać tą kwestię. Zadbajmy w te dni o radość naszego ducha.

Trwająca od 10 dni wiosna jest jakoś taka niemrawa. Tak na dobrą sprawę ciepłych dni w tym okresie mieliśmy kilka, bardzo ciepłych może 1 lub 2 dni. Z utęsknieniem jednak czekamy na ustabilizowanie się pogody na znośnym ciepłym poziomie. Tego potrzebujemy my, ale również cała otaczająca nas przyroda. Dla niej ciepła wiosna to podstawa dobrej i terminowej wegetacji. Patrząc jednak na długoterminowe prognozy pogody do połowy kwietnia wielkich zmian nie widać. Czyżby więc na prawdziwą wiosnę przyszło nam czekać do maja?

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego Wielkiego Piątku.    Redakcja