środa , 26 Czerwiec 2019
Home » Aktualności » Widać już kolejny czerwcowy weekend.

Widać już kolejny czerwcowy weekend.

I oto środa – kolejny dzień bieżącego tygodnia jest już za nami. W przeważającej części dnia, niemal do 21.30 mieliśmy w miarę ciepłą i ładną pogodę. Meteorolodzy jednak mówili, że w środę nawiedził nas ,,zimny” arktyczny front powietrza. Skoro więc zimny front wygląda i niesie ze sobą taką pogodę, to aż strach wyczekiwać na nadejście powietrza zwrotnikowego.

Od rana pogoda się ustatkowała, temperatura stała się bardziej znośna a my od razu poczuliśmy się lepiej. Tego typu pogoda ma u nas zadomowić maks. na 2 dni, po czym znowu się ociepli.

Pamiętajmy, że nadal mamy wiosnę a do lata jest jeszcze kilkanaście dni. Mamy świadomość tego, że pośród nas jest wielu zwolenników i miłośników tej pory roku. Wiosna jednak cieszy się równie wielką liczbą zwolenników. Kolejne dni mijają tak szybko, że nawet się nie obrócimy a tu przyjdzie nam witać lato i letnią kanikułę. To wszystko czeka nas jeszcze w tym miesiącu. Przed nami więc rozpościera się okres wielkiego i długiego wypoczynku, głównie dla dzieci i młodzieży. Jak to jednak latem bywa, każdy z nas powinien w tym okresie znaleźć kilkanaście dni by wypocząć. W te dni należy wyhamować, wyluzować, oderwać się od codziennego życiowego wiru, tak by zregenerować swoje siły. Tego Państwu i sobie życzymy.

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek 7 czerwca br. w 79 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 157 dniem roku, do jego końca pozostało więc 208 dni.

I wreszcie mamy 79 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +12oC. W trakcie dnia wyniesie tylko około +23oC, w tej chwili wynosi około +18oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +25oC. Od samego rana dzień jest w miarę pogodny, ale chłodniejszy niż kilka ostatnich dni. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 747 – 748 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 70 – 56%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 03.52, zaś zmierzch około godz.: 21.33.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 4.37 zajdzie natomiast o godz. 20.53 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 16 godzin i 16 minut. Noc będzie więc miała 7 godzin i 44 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 8 godziny i 13 minut. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy. Księżyc znajduje się w fazie – ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 7 czerwca jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 minut, 5 sekund i dłuższy od najkrótszego o 8 godzin i 13 minut, 2 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Antoni, Ariadna, Ciechomir, Jarosław, Lukrecja, Paweł, Robert, Roberta, Wiesław i Wisław. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Wczoraj jest historią. Jutro jest tajemnicą. Dziś jest darem”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Człowiek uczy się mówić bardzo wcześnie, milczeć bardzo późno”.

Mamy miesiąc czerwiec, za nami jest już kilka dni tego miesiąca. Wierzyć się nie chce, ale do lata pozostało nam już nieco ponad 2 tygodnie. Potem minie jeszcze kilka dni i rozpocznie się letnia kaniukuła. W perspektywie więc mamy, lato a potem wakacyjną labę. Taka perspektywa musi w nas wzbudzić uczucie radości – nieprawdaż? Jest również druga strona ,,tego medalu” – mianowicie, już za kilkanaście dni zacznie nam powoli ubywać dnia! Niestety, jest to prawda oczywista, która stanie się faktem już za kilkanaście dni.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego czwartku.   Redakcja