piątek , 17 Sierpień 2018
Home » Aktualności » ?Wiara jest rzeczywistością dynamiczną w człowieku. Raz funkcjonuje lepiej, a raz gorzej”.

?Wiara jest rzeczywistością dynamiczną w człowieku. Raz funkcjonuje lepiej, a raz gorzej”.

opatJak już relacjonowaliśmy, w poniedziałek 15 sierpnia br. w Starym Opactwie w Rudach odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Sumie odpustowej przewodniczył o. dr Piotr Chojnacki OCist – opat Cystersów w Krakowie-Mogile. Obecni byli hierarchowie Archidiecezji Katowickiej.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. o godz. 11.00 na dziedzińcu Starego Opactwa. Licznie zgromadzonych pielgrzymów z całej Metropolii Górnośląskiej przywitał biskup gliwicki Jan Kopiec. Przypomniał on losy tego miejsca, które przez 500 lat było związane z działalnością ojców cystersów, zaznaczając jednocześnie jak ważna w tych dziejach i dziejach zakonu była Matka Boża.

Przewodniczący liturgii opat cystersów o. Chojnacki wygłosił także homilię.

On także nawiązał do losów jakie przechodziło rudzkie opactwo, porównując je do rozwoju wiary. Mówił: ?Wiara jest rzeczywistością dynamiczną w człowieku. Raz funkcjonuje lepiej, a raz gorzej. W XIX wieku, to szczerze powiedziawszy, nie było wiadomo czy cystersi i benedyktyni przetrwają. Był to bardzo trudny okres w całej Europie. (?) I tak jak tutaj kiedyś może była noc. To ta noc, brak światła budzi nadzieję, że wreszcie ten poranek przyjdzie. Noc, a więc to, że są chwile trudne, nie jest oddzielone od tego, że są chwile radosne, chwile Bożej otuchy.?

Ojciec opat mówił także o obecności konkretnych znaków w życiu człowieka, które mają wskazywać na sens chrześcijańskiego życia i zaufania do Boga. Jako takie znaki wskazał Matkę Bożą, która była wzorem zaufania Bogu, ale także wskazał na zakony i ich pracę, którą wykonują, jako sens działania Kościoła, ale także każdą uczciwą codzienną pracę.

Dzisiejsze uroczystości odpustowe były też dziękczynieniem za posługę biskupów Metropolii Górnośląskiej, którzy w tym roku obchodzą swoje jubileusze. Biskup senior Jan Wieczorek obchodzi 35 rocznicę sakry biskupiej, natomiast biskup senior Jan Bagiński obchodzi 60 rocznicę święceń kapłańskich. Oboje jubilaci uczestniczyli w dzisiejszej Mszy św. Wraz z nimi koncelebrowali biskupi z Katowic: arcybiskup senior Damian Zimoń i biskup Marek Szkudło, biskupi z Opola Andrzej Czaja i Rudolf Pierskała oraz biskup gliwicki Jan Kopiec.

Na zakończenie sumy odpustowej poświęcono zioła i kwiaty, a przed obrazem Matki Boskiej Pokornej odmówiono modlitwę zawierzenia. Uroczystości zakończyły się nieszporami ku czci Matki Boskiej, które odbyły się w rudzkiej bazylice o godzinie 15.00.      Redakcja

Info: Diecezja Gliwicka