niedziela , 20 Styczeń 2019
Home » Aktualności » Weekend z ,,zimnymi” ogrodnikami będzie pogodny i ciepły. Możliwe jednak są burze.

Weekend z ,,zimnymi” ogrodnikami będzie pogodny i ciepły. Możliwe jednak są burze.

I oto weszliśmy w kolejny majowy weekend. I to nie byle jaki. Oto bowiem w ten weekend obecni z nami będą 2 z 3 zimnych ogrodników – Św. Pankracy i Św. Serwacy. W poniedziałek patronować natomiast będzie Św. Bonifacy. A więc dzisiaj zawitał do nas pierwszy z ,,zimnych” ogrodników – Św. Pankracy. Dzisiejsza pogoda powinna więc w zgodzie z ludowymi obserwacjami być chłodna. A jaka będzie? Otóż za porannym oknem było lekko pochmurno, ale słońce nie pozwoli sobie by nie mieć wpływu na dzisiejszą pogodę. I nie jest zimno, wręcz przeciwnie – jest duszno. W trakcie dnia jednak różnie może to wyglądać. No i na całe szczęście, nocą nie było przymrozku, tak jak to zdarzało się wiele razy w latach minionych. Możemy więc powiedzieć, że Św. Pankracy ma dla nas w tym roku litość. No ale cóż począć, to matka natura w kwestii pogody rozdaje karty i na jej kaprysy musimy się zdać. Pamiętajmy o tym, że 3 zimni ogrodnicy ,,panują” u nas 12,13,14 maja, zaś ,,zimna” Zośka 15 maja. No to ciepłych dzionków i nocy życzymy na najbliższe 4 dni. Reasumując, od kilkunastu godzin mamy kolejny majowy weekend. Jeśli pogoda dopisze, to będziemy mieli doskonała okazję by odpocząć na łonie natury. Zachęcamy bardzo. Musimy jednak uważać na możliwe burze i zjawiska ekstremalne.

Serdecznie witamy naszych czytelników w sobotę 12 maja br. w 53 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 132 dniem roku, do jego końca pozostały więc  233 dni.

I wreszcie mamy 53 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +15oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +23oC, w tej chwili wynosi  około +19oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +25oC. Od samego rana dzień jest słoneczny z lokalnym lekkim zachmurzeniem. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 746 – 745 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 93 – 55%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 04.24, zaś zmierzch około godz.: 21.00.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.03 zajdzie natomiast o godz. 20.22 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 15 godzin i 19 minut. Noc będzie więc miała 8 godzin i 41 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 7 godziny i 15 minut. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy.  Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 12 maja jest krótszy od najdłuższego dnia o 1 godzinę, 5 minut, 1 sekundę i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 7 godzin i 15 minut, 25 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Dominik, Jan, Joanna i Pankracy. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: „Najdłuższa droga też zaczyna się od pierwszego kroku”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy przed Pankracym przymrozek nocny się zdarzy, zimno wiosnę zwarzy”.

Z całą pewnością w trakcie kolejnych dni czeka nas stabilizacja pogody. Czy jednak opady deszczu są wykluczone? Z pewnością nie, mamy jednak nadzieję na pogodową równowagę pomiędzy pogodą a niepogodą. Póki jednak co Św. Pankracy powitał nas poprawną i ciepłą wiosenną pogodą. Miejmy więc nadzieję, że pozostali ,,zimni” pójdą w Jego ślady i również nam dopiszą. A może przyniosą nam jeszcze lepszą aurę.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej soboty.    Redakcja