sobota , 23 Marzec 2019
Home » Aktualności » Wczorajsze ostrzeżenia nie były przesadzone. Burze i gradobicia nadeszły.

Wczorajsze ostrzeżenia nie były przesadzone. Burze i gradobicia nadeszły.

3 robocze dni tego tygodnia są już za nami. Były to kolejne wiosenne dni, ale dni bardzo kapryśne, biorąc pod uwagę charakter panującej pogody. A pogoda była bardzo dynamiczna. Dotyczy to wtorku a zwłaszcza środy. Wszystko zmieniało się bardzo dynamicznie. Mieliśmy zwykły deszcz, były burze, porywy wiatrów ale i lokalne opady gradu. Tak było w Rudach, a podobnie w całej okolicy. Grad jednak spadał bardzo wybiórczo i tylko na niektórych obszarach. Jak więc widzimy, nasze wczorajsze ostrzeżenie w zakresie zbliżających się burz i gradobicia ziściły się. Meteorolodzy mówią jednak, że w naszej strefie klimatycznej jest to zjawisko normalne a zmienne fronty powietrza są oczywiste. W te dni nie mieliśmy żadnego temperaturowego szaleństwa a pogoda była całkiem, całkiem. Może jedynie dokuczał nam biorytm i duchota. No i potem burze i grad.  Dzisiaj w czwartym roboczym dniu tygodnia ,,rozkręcamy” się na dobre. Zapewne wielu z nam pozostało jeszcze do wykonania wiele wiosennych prac, chcąc nie chcąc trzeba będzie się z nimi zmierzyć. Nie da się również uciec od koszenia trawy, która jak to wiosna bywa rośnie w szybkim tempie. I nie ma co czekać do chwili kiedy kosiarka nie da rady wysokiej i gęstej trawy skosić. Takie właśnie są uroki wczesnej wiosny. W całej tej pracy nie zapominajmy jednak, że należy nam się również po ,,szychcie” odrobina wytchnienia i rekreacji. Może by tak popołudniu i wieczorem zafundować sobie dłuższy spacer, lub dłuższą rowerową wycieczkę? Zapewniamy, że taki styl życia wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie i zdrowie.

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek 10 maja br. w 51 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 130 dniem roku, do jego końca pozostało więc 235 dni.

I wreszcie mamy 51 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +14oC. W trakcie dnia wyniesie tylko około +25oC, w tej chwili wynosi około +22oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +27oC. Od samego rana dzień jest lekko pochmurny i w większości słoneczny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 741 – 739 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 3 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 85 – 52%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 04.27, zaś zmierzch około godz.: 20.56.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.06 zajdzie natomiast o godz. 20.19 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 15 godzin i 13 minut. Noc będzie więc miała 8 godzin i 47 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 7 godziny i 9 minut. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy. Księżyc znajduje się w fazie – ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 10 maja jest krótszy od najdłuższego dnia o 1 godzinę, 10 minut, 15 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 7 godzin i 9 minut, 22 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Izydor, Jan, Symeon i Wiktoryna. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Są ludzie, którzy nie potrafią przestać wszystkiemu wokół przyczepiać etykietek. Dla nich wszystko ma swoją szufladę, wszystko ma skutek, przyczynę, zasadę a przecież każdy z nas jest niepowtarzalny wyjątkowy i indywidualny”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Kiedy w maju lipa kwitnie, to w ulach miód zawiśnie”.

Tak szybciutko mija nam czas, że mamy już za sobą 3 robocze dni tygodnia. Powoli wielu z nas, jeśli nie wszyscy będziemy patrzeć w stronę kolejnego 2 dniowego weekendu. Będzie to kolejna szansa na to, by trochę dłużej odpocząć. Możemy już powoli planować spędzenie tych 2 wolnych dni. A zgodnie z zapewnieniami meteorologów będą one wiosenne – ale, czy ciepłe i słoneczne? Czy tak się stanie przekonamy się już niebawem.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego czwartku.   Redakcja