sobota , 25 Styczeń 2020
Home » Aktualności » DZISIAJ: “Wczoraj cystersi, dziś leśnicy z funduszami – chronią las przed pożarami!”. Zapraszamy na popołudniowy piknik do Rud. Szczegółowy program wydarzenia.

DZISIAJ: “Wczoraj cystersi, dziś leśnicy z funduszami – chronią las przed pożarami!”. Zapraszamy na popołudniowy piknik do Rud. Szczegółowy program wydarzenia.

Już dzisiaj, tj w niedzielę 13 maja 2018 r. zapraszamy na dzień otwarty z projektem przeciwpożarowym w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Program odbędzie się pod wiodącym hasłem: “Wczoraj cystersi, dziś leśnicy z funduszami – chronią las przed pożarami!”. Wydarzenie odbędzie się w Rudach. O szczegółach, czytaj poniżej.

W sierpniu 1992 r. w nadleśnictwach Rudy Raciborskie, Rudziniec i Kędzierzyn miał miejsce katastrofalny pożar, który strawił ponad 9 tysięcy hektarów lasu. Był to największy pożar lasu w powojennej historii Polski. Katastrofa ta stała się impulsem do wypracowania nowoczesnych metod ochrony przeciwpożarowej lasów. W dużej mierze ich realizację umożliwiły Fundusze Europejskie. W roku 1998 w ramach Programu Rozwoju Leśnictwa ze środków funduszu PHARE wybudowano w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie nową, metalową dostrzegalnię przeciwpożarową, która przez ostatnie 20 lat była ona podstawowym ogniwem systemu ochrony przeciwpożarowej. Z uwagi na znaczne zużycie dwa lata temu podjęto decyzje o budowie nowej dostrzegalni. I podobnie jak przed laty, jej budowa została sfinansowana ze środków europejskich w ramach Funduszu Spójności.

W trakcie dnia otwartego będzie można zobaczyć jak na co dzień leśnicy i strażacy chronią lasy przed pożarami.

O godzinie 13:00 na grobli w Parku Przypałacowym w Rudach rozpocznie się piknik rodzinny, na który serdecznie zapraszamy!

Czas trwania wydarzenia: godz.13:00 – godz.18:00.

Spędź niedzielę z leśnikami w Rudach! Nadleśnictwo Rudy Raciborskie zaprasza na dzień otwarty z projektem przeciwpożarowym, dzięki któremu wybudowano nową dostrzegalnię pożarową. Możesz zobaczyć jak na co dzień leśnicy chronią lasy przed pożarami.

Dowiecie się: • co widać z dostrzegalni pożarowej? • co zrobić, aby zlokalizować dym na horyzoncie? • jak ustala się stopień zagrożenia pożarowego? • jak wygląda leśny sprzęt gaśniczy i jak się go stosuje? • skąd strażacy czerpią wodę w lesie?

O godz.13:00 zapraszamy serdecznie na piknik rodzinny na grobli w Parku Przypałacowym w Rudach.

W programie dnia otwartego przewidziano również:

  • projekcję panoramy z dostrzegalni pożarowej,
  • projekcję filmu o pożarze z 1992 r.,
  • pokazy leśnego i strażackiego sprzętu gaśniczego,
  • konkursy z nagrodami (np. rozpoznawanie gatunków drzew),
  • gry i zabawy w plenerze,
  • prezentacja multimedialna na telebimach o systemie ochrony przeciwpożarowej w nadleśnictwie oraz o projekcie przeciwpożarowym w Lasach Państwowych,
  • leśny poczęstunek polowy w postaci grochówki.

Zabierzcie ze sobą koce i dobry nastrój!

Do zobaczenia w Rudach!

 

*** Szczegółowy program wydarzenia:

Impreza rozpocznie się o godzinie 13.00 w parku obok Starego Opactwa. Przewidziano wiele atrakcji dla odwiedzających, pośród których znalazły się:

Grobla stawu – Stoiska edukacyjne Nadleśnictw Rudy Raciborskie, Brynek, Siewierz, Kobiór i Ustroń z możliwością udziału w:

* grach i zabawach z wykorzystaniem drewna,

* konstruowaniu budek lęgowych,

* warsztatach plastycznych,

* budowie drewnianego domu przez dzieci,

* układaniu megapuzzli,

* konkursie rozpoznawania drewna i sadzonek,

Ponadto na stoiskach tych można będzie:

* zapoznać się z zasadami pomiaru drewna i jego sprzedaży,

* obejrzeć film o pożarze z 1992 roku oraz,

* obejrzeć panoramę z nowej dostrzegalni przeciwpożarowej,

* poznać ciekawostki z życia żubrów i projekt dotyczący ich ochrony,

* dowiedzieć się, w jaki sposób leśnicy wykorzystują fundusze europejskie dla dobra lasów i ochrony przyrody,

* spotkać się z leśnikami,

Łąka w Parku – Stoiska:

* Zakładu Transportu i Spedycji Lasów Państwowych w Świerklańcu z prezentacją produktów spożywczych pochodzących z lasów „Dobre z lasu”,

* Ochotniczej Straży Pożarnej z Rud z prezentacją wozu strażackiego, sprzętu gaśniczego i możliwością zmierzenia się z torem przeszkód,

* stoisko artystyczne Szkoły Podstawowej w Rudach z możliwością wykonania zmywalnego tatuażu, malowanie twarzy,

Dostrzegalnia przeciwpożarowa w leśnictwie Borowiec przy skrzyżowaniu dróg Kotlarskiej i Barachowskiej:

* stoisko Nadleśnictwa Rudy Raciborskie umożliwiające zapoznanie się z systemem ochrony przeciwpożarowej w Lasach Państwowych,

* prezentacja samochodu przeciwpożarowego Nadleśnictwa Niepołomice.

Darz bór!

Redakcja