poniedziałek , 17 Grudzień 2018
Home » Aktualności » Wchodzimy w przedostatni ,,normalny” tydzień roku.

Wchodzimy w przedostatni ,,normalny” tydzień roku.

nie lubie poniedziakuNo i stało się. Dzisiejszym dniem kończymy drugą dekadę listopada. Innymi słowy, jeszcze tylko 10 dni i przywitamy miesiąc grudzień. Po tym fakcie – 3 XII rozpoczniemy tegoroczny Adwent. I wtedy wszystko się zacznie. Już możemy się cieszyć na ten szczególny okres w roku, szczególnie zaś na możliwość wzięcia udziału w porannych Roratach, oraz niedzielnych Kiermaszach Adwentowych w rudzkim Opactwie. Niestety w tym roku tych kiermaszy będzie ,,zaledwie” 3. Wszystko za sprawą tego, że IV niedziela Adwentu przypadnie w Wigilie Bożego Narodzenia. Czeka nas więc piękny okres, warto go przeżyć w szczególnym klimacie i w szczególny sposób. Niejako po drodze jednak ,,zaliczymy” Andrzejki, Barbórkę i Św. Mikołaja. Doprawdy, od tego okresu dzieli nas już niewielki odcinek czasu.

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek 20 listopada br., w 59 dniu jesieni. Dzisiejszy dzień jest 324 dniem roku, do jego końca pozostały więc dokładnie 43 dni.

To już 59 dzień tegorocznej jesieni, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +3oC. W trakcie dnia podniesie się do +4oC, w tej chwili wynosi około +4oC. Temperatura odczuwalna może wynosić nawet +2oC. Od samego rana dzień pogodny a teraz świeci słońce. Jest jednak bardzo zimno. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 743 – 740 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 80 – 75%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.33, zaś zmierzch około godz.: 16.29.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.09 zajdzie natomiast o godz. 15.55 w wyniku czego długość dnia wyniosła dokładnie 8 godzin i 46 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 14 minut. Dzisiejszy dzień jest więc o kolejne 3 minuty krótszy. Trwa okres dalszego skracania dnia na korzyść nocy. Dzień jest już krótszy od nocy o pełne 6 godziny i 28 minuty. Księżyc znajduje się w fazie – nów.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Feliks, Hieronim, Sędzimir, Edmund, Anatol, Oktawia, Oktawiusz, Sylwester, Sylwestra i Fortunata. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet letnich kwiatów.

Motto dnia: ,,Nie wystarczy zdobywać mądrości, trzeba z niej jeszcze korzystać”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy w listopadzie liść na szczytach drzew trzyma, to w maju na nowe liście spadnie jeszcze zima”.

Mamy początek kolejnego tygodnia. Jest to przedostatni ,,normalny” tydzień roku. Za oknem jest typowa jesień, niebo jest pochmurne ale przez dłuższe chwile świeci słońce. Powoli rok nam się kończy i niewiele będziemy mieli okazji ku temu, by dłużej pobyć na dworze na słońcu. Dni są już bardzo krótkie. Za 10 dni nadejdzie grudzień, tym samym rozpocznie się świąteczna atmosfera, a wtedy o poważnych pracach ( nie świątecznych ) nie powinniśmy już myśleć. Nasze umysły i oczy skierowane będą już tylko w stronę świąt. Przyznają Państwo, że czeka nas przeuroczy czas. Spożytkujmy go radośnie.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poniedziałku.   Redakcja